Aktivisté blokují vepřín v Letech, kde stával tábor pro Romy

Aktivisté dnes zahájili blokádu vepřína v Letech na Písecku, který stojí na místě někdejšího pracovního tábora pro Romy. Pozůstalí po obětech romského holokaustu volají po odstranění farmy, umístění se nelíbí ani OSN. Vláda ale na odkoupení a likvidaci zemědělského areálu nemá peníze. Blokáda má trvat nejméně do pátku. Odpoledne aktivisté bránili vjezdu dvou nákladních aut s krmivem. Zásobování farmy uvolnila policie.

Osm lidí ze severních Čech a z Německa před vjezdem do vepřína společnosti AGPI rozvinulo transparenty s nápisy: Romská hrdost či Opre Roma! Na vrata připevnili ceduli s přeškrtnutým nápisem Holokaust. Prasečí farma na místě genocidy je podle nich ostudou všech lidí v zemi. Dodali, že jde o nenásilný protest a že chtějí klást jen pasivní odpor.
 
Akce nejdříve nevyvolala žádné reakce. Téměř bez povšimnutí prošel kolem skupinky jeden z pracovníků, který si byl něco vyzvednout z auta před farmou a do areálu se bez problémů vrátil. ČTK řekl, že vepřín se protestu přizpůsobil a lidé mají práci v jiné části areálu. Aktivistů se nebojí a podobné akce už zažil. Problém nastal odpoledne, protestující do areálu nepustili auta s krmivem. Místopředseda představenstva AGPI Jan Čech ČTK řekl, že vepřín je denně zásobován, firma proto situaci řešila s právníky a policií. Poukázal na to, že zvířata se musí pravidelně napájet a krmit, jinak jde o týrání. "Když zastavíte výrobu v automobilce v Mladé Boleslavi, tak se nevyrobí auta, dodají se o týden později, ale zvířata jsou živá," dodal.
 
Mluvčí písecké policie Kamila Ingrišová uvedla, že policisté na místě obnovili provoz a auta se dostala do areálu. Zásah nebyl dramatický, nikdo nebyl zadržen. "Policisté kontrolovali osoby, které byly na místě, a během té kontroly mohla vozidla projet," dodala Ingrišová. Aktivisté uvedli, že uposlechli výzvy policie a vozovku uvolnili, zůstávají ale na místě. Policie situaci monitoruje a je připravena znovu zasáhnout, protože bránění vjezdu je přestupkem.
 
Podle Čecha stojí nedaleko památníku 13 hal, v níž společnost chová 13.000 prasat. Vepřín se budoval na neúrodných pozemcích obce po roce 1970. Podle Čechových informací tehdy nikdo nevěděl, kde přesně pracovní tábor pro Romy stál. Až později se podle pamětníků snažili pomocí letecké techniky zmapovat situaci. Z šetření prý vyplynulo, že vepřín nestojí v místě tábora. "Jedním okrajem se ale dotýká místa, kde stála jedna z budov lágru," řekl Čech. Společnost podle něj nikdo nikdy neoslovil. Nikdy si nedělala odhady, kolik by stálo zbourání areálu a výstavba nového. AGPI prý dělá maximum pro to, aby se snížily koncentrace čpavku v ovzduší.
 
"Naše požadavky jsou - okamžité ukončení prasečí farmy, odvezení prasat, demolice objektů a vyčištění místa od prasečích exkrementů. A chceme, aby tady byl vybudován důstojný památník obětem holokaustu - na něj už nechceme asi žádné peníze, to bychom zařídili sami, když nám to místo připraví," uvedl Miroslav Brož z občanského sdružení Konexe.
 
Dodal, že na dnešek připadá výročí, kdy z tábora v Letech odjel největší transport vězňů do plynových komor. V pátek je připomínán den romského odboje. "K tomuto dni bychom chtěli přitáhnout pozornost," uvedl.
 
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) před pár dny při pietním aktu v Letech uvedl, že desítky milionů nutných na likvidaci a postavení nového vepřína, by měly být využity třeba na vzdělávání romských dětí a na zlepšování podmínek v sociálně vyloučených lokalitách. "Nám ta slova přijdou absurdní v zemi, kde se topí miliardy v korupčních projektech typu Opencard," řekl Brož. Dodal, že romské děti mají právo na vzdělání stejně jako ostatní.
 
Tábor Lety byl otevřen v srpnu 1940 jako kárný pracovní. Do května 1943 jím prošlo 1308 Romů, 327 v něm zahynulo a přes pět set bylo převezeno do Osvětimi. Z koncentračních táborů se vrátilo 600 Romů. Podle odhadů nacisté zavraždili 90 procent českých Romů. Pietní místo v Letech bylo zpřístupněno v roce 2010 na okraji lesa, vede k němu asfaltová silnice. Na místě je i model tábora. Stát dává na jeho údržbu milion korun ročně.
 
zdroj: ČTK