Budvar definitivně vyhrál s ABI soudní spor v Portugalsku

Českobudějovický Budvar zvítězil v dalším sporu v Portugalsku. Tamní odvolací soud rozhodl, že společnost Anheuser-Busch Ibev (ABI) podle verdiktu neoprávněně používala ochranné známky s prvkem Budweiser. Potvrdil tak výrok soudu nižší instance z loňského prosince. ČTK to dnes sdělil mluvčí Budvaru Petr Samec.

Dodal, že proti rozhodnutí odvolacího soudu již není žádný opravný prostředek. "Ubránili jsme pozice naší značky Budweiser a zároveň jsme zabránili společnosti ABI ve vstupu na portugalský trh, neboť si své nové známky nebude moci zaregistrovat," řekl Samec. Dodal, že výsledek poskytuje Budvaru právní jistotu pro další pokračování prodeje piva v Portugalsku. "A zároveň je využitelný jako právní precedens pro spory s ABI v jiných zemích," uvedl. Spor vzniknul poté, co se společnost ABI v roce 2001 pokusila registrovat v Portugalsku čtyři své značky s prvkem Budweiser.
 
Soudní spory o značku Budweiser probíhají od roku 1907. Celkově je v nich úspěšnější Budějovický Budvar, který zvítězil asi v 70 procentech případů. V letech 2000 - 2013 bylo definitivně ukončeno 184 soudních sporů a správních řízení, z nichž Budějovický Budvar vyhrál 125 případů a deset sporů skončilo smírem nebo remízou. Díky registracím ochranných známek Budweiser nebo Budweiser Budvar, které patří Budějovickému Budvaru, nemůže nadnárodní koncern ABI svou klíčovou značku Budweiser používat téměř v 70 zemích.
 
Budvar loni uvařil 1,424 milionu hektolitrů piva, což je o 6,2 procenta meziročně více a zároveň rekordní množství v jeho 118leté historii. Rekordních výsledků dosáhl i export. Do 65 zemí putovalo 763.000 hektolitrů piva, o 106.000 meziročně více. Tržby za pivo meziročně vzrostly o 94 milionů korun a dosáhly tak dosavadního maxima 2,223 miliardy korun. Pivovar očekává, že obchodní výsledky roku 2013 se pozitivně promítnou do nárůstu zisku i dalších ekonomických parametrů podniku.
 
zdroj: ČTK