Export se zvýšil o šest procent na 813.000 hektolitrů a byl nejvyšší v historii. "Dokázali jsme významně zvýšit prodej na našich nejdůležitějších trzích v Německu a na Slovensku a k navýšení došlo také v mnoha dalších zemích. Navíc jsme vstoupili i na zcela nová obchodní teritoria," řekl ČTK obchodní ředitel pivovaru Robert Chrt.
Loni se tak počet exportních zemí zvýšil o pět na celkem sedmdesát. Pivovar začal nově vyvážet například do Republiky Kongo, Keni nebo Thajska. Pro srovnání, v roce 1991 vyvážel pivovar pouze do 18 států.
Zvýšení objemu prodeje spolu se slabším kurzem české koruny se podle Chrta příznivě projevilo v nárůstu tržeb za pivo. Ty se meziročně zvýšily o sedm procent na 2,3 miliardy Kč.
Pivovar podle mluvčího Samce na trh loni uvedl několik novinek a sezónních piv, z nichž k nejzajímavějším patřilo speciální pivo B:CRYO. Byl úspěšně dokončen redesign všech obalů pro značku Budweiser Budvar a vítězstvím skončily významné soudní spory o značku Budweiser v Portugalsku a Norsku.
Nejvíce piva v České republice podle odborných serverů vyrobí Plzeňský Prazdroj. Pod Prazdroj kromě Pilsneru Urquellu patří několik dalších známých značek jako například Gambrinus, Velkopopovický Kozel, Radegast, Frisco nebo Master. Prazdroj ještě loňské výsledky nezveřejnil, v roce 2013 uvařil 9,7 milionu hektolitrů piva. Majitelem Prazdroje je společnost SABMiller sídlící v Londýně, což je druhé největší pivovarské seskupení na světě. Na druhém místě je pivovar Staropramen, který vyrábí o více jak polovinu hektolitrů ročně méně než jeho největší rival. I tento pivovar má stoprocentního zahraničního majitele a je jím kanadská společnost Molson Coors. Na třetí pozici je pak pivovar Heineken ČR, který je ve vlastnictví nizozemského Heinekenu N.V. Svůj vysoký tržní podíl na českém trhu si získal zejména ovládnutím pivovarů jako jsou Starobrno, Krušovice, Březňák nebo Zlatopramen. Na čtvrté příčce je pak výstavem národní podnik Budvar.
zdroj: ČTK