Českobudějovická slévárna by měla opět obnovit provoz

Českobudějovická slévárna by měla v horizontu několika měsíců obnovit provoz. Výroba tam kvůli finančním problémům skončila v prosinci loňského roku. Společnost SCB Foundry, která ve slévárně vyrábí ocelové odlitky, nebude ani propouštět a o práci tak nepřijde na 160 zaměstnanců. ČTK o tom dnes informoval vedoucí regionálních odborových svazů Kovo Rudolf Tkáč. 

Obnovu výroby zástupci SCB Foundry podle něj garantovali na pátečním jednání s odboráři. "Zcela otevřeně nám bylo řečeno, že stávající situace je velice špatná, výroba prakticky stojí a lidé jsou bez práce. Nicméně jménem majitele společnosti jsme byli ujištěni, že slévárna neskončí," řekl Tkáč. 
    
Vlastníci slévárny hodlají do provozu údajně investovat zhruba 50 milionů korun a do Českých Budějovic převést část výroby z Kutné Hory. Celý provoz by měl být obnoven během tří až šesti měsíců. Tkáč dodal, že tento týden by se měl přesně dozvět, kolik lidí se v nejbližší době vrátí do slévárny a kolik zaměstnanců zatím zůstane doma s příjmem 60 procent ze mzdy. Společnost části zaměstnanců dočasně nabídne práci v Kutné Hoře, kde by se za plný plat připravovali na obsluhu nové formovací linky, která bude umístěna v Českých Budějovicích. 
    
Slévárna SCB Foundry byla podle webových stránek založena v roce 1964 jako jeden ze závodů ŠKODA Plzeň, výrobu zahájila první tavbou v roce 1965. Postupně se stala jedním z největších výrobců ocelových odlitků v bývalém Československu. Od roku 2002 byla nedílnou součástí ČKD Kutná Hora a od ledna 2007 je samostatnou akciovou společností. Ještě před dvěma lety ve slévárně pracovalo zhruba 500 lidí a představovala tak jednoho z nejvýznamnějších zaměstnavatelů v Českých Budějovicích. 
 
zdroj: ČTK