Dotované cyklobusy na jihu Čech v létě využilo 18.000 lidí

Na jihu Čech končí 5. října oficiálně cyklistická sezona. Dotovaný dopravní systém Cyklotrans přepravil na šesti linkách na Jindřichohradecku, Písecku a na Šumavě 18.000 turistů. Podle ředitele Nadace Jihočeské cyklostezky Vladimíra Votřela je to asi o dvě procenta méně než loni. Přibyla ale nová linka z Třeboně do Novohradských hor a rakouského Gmündu, tu využilo v srpnu dalších 607 cestujících. 

Jihočeský kraj nabízí jednu z nejrozsáhlejších sítí upravených a značených cyklotras v České republice. Jejich celková délka už překročila 5000 kilometrů. Systém cyklobusů přepravuje turisty autobusy s vleky pro 25 kol jak v pracovní dny, tak o víkendech a ve svátek. Sezona oficiálně skončí v sobotu 5. října Jindřichohradeckým pedálem, který nabízí tři trasy dlouhé 12, 29 a 54 kilometrů. 
    
Před šesti lety Nadace Jihočeské cyklostezky vytýčila páteřní síť cyklistických tras Jihočeského kraje. Vedou podél Vltavy, Otavy, Lužnice a Nežárky, kopírují také dvě větve Zlaté solné stezky a patří k nim i Příhraniční cyklistická cesta vedoucí na jihu Čech Šumavou, Novohradskými horami a Českou Kanadou pod názvem EuroVelo 13. 
    
"V terénu jsou vyznačeny Vltavská a Otavská, ke kterým byly vydány i mapy. V těchto dnech je v terénu prováděna instalace cyklistického dopravního značení na linii Euro Velo 13 a podél Nežárky," řekl Votřel ČTK. Rovněž bylo zahájeno značení Volyňské cyklistické cesty, která se posléze stane součástí vimperské větve páteřní cesty po Zlaté stezce. 
    
V minulém týdnu podala nadace dvě žádosti do Fondu malých projektů o podporu dopravního značení podél řeky Lužnice a na vydání cyklomapy. "Budou-li podpořeny, předpokládáme, že do začátku sezony 2014 bude Cyklistická cesta Lužnice-Nežárka předána k užívání cyklistické veřejnosti včetně cyklomapy," uvedl ředitel. 
 
zdroj: ČTK