Festival muzejních nocí začne v pátek v Jindřichově Hradci

Historické scény, kostýmované prohlídky, řemeslnické dílny, vystoupení divadelníků a hudebníků i jiný atraktivní program čeká na návštěvníky Festivalu muzejních nocí ČR. K jeho devátému ročníku se letos v Česku přihlásilo 312 institucí ze 143 měst. Začíná v pátek 17. května v podvečer v Muzeu Jindřichohradecka, skončí 8. června Pražskou muzejní nocí, řekla dnes novinářům ředitelka Asociace muzeí a galerií ČR Anna Komárková. 

"Nabídka je rozmanitá, muzea jsou velmi invenční, každý z návštěvníků si najde to své. Na programu se podílejí nejen muzea, ale třeba i knihovny a jiné kulturní organizace," řekla Komárková ČTK. Každoročně podle ní přibývá počet přihlášených institucí i měst. Existují i spolupráce muzeí napříč regiony, která vyústila třeba ve Slezskou muzejní noc. "Propagační kampaň se nám daří, návštěvnost nocí je obrovská, určitě se najdou lidé, kteří se potom do muzeí vrací na další projekty," dodala. 

Na jihu Čech se muzejní noci budou konat na 13 místech. V Muzeu Jindřichohradecka, kde národní festival začne, bude zaměřena na opery, ve kterých účinkovala Ema Destinnová. Téma souvisí s otevřením nové expozice věnované této operní divě. "Bude možné se setkat s Prodanou nevěstou a Jeníkem, s Rusalkou i vodníkem. S Libuší se mohou děti naučit vyrábět slovanské drátované šperky a s madam Butterfly skládat origami," uvedla mluvčí muzea Pavla Míchalová. Nebude chybět okultní koutek s věštěním karet a run, kterému se Destinnová věnovala. 
    
Slavnostní zahájení festivalu bude spojeno s vyhlášením výsledků prestižní soutěže Gloria musaealis, přičemž na ceny byly z jižních Čech nominovány jindřichohradecké a písecké muzeum. Festival pak zahájí varhanní koncert v kostele svatého Jana Křtitele, kterým bude uvedeno otevření nově zpřístupněných půdních prostor nad kostelem. S akcemi se připojí i další instituce ve městě. 
    
Fenomén muzejních nocí patří ve velkých evropských metropolích už řadu let ke stálým prezentacím kulturního dědictví zvláště atraktivním způsobem. V roce 2004 se po vzoru jiných evropských měst ujalo Národní muzeum iniciativy zorganizovat první Pražskou muzejní noc. Nevšední zájem muzejních institucí o tuto novou formu propagace a popularizace muzejnictví, ale především její až nečekaný ohlas u široké veřejnosti spontánně vyústil ve vznik celostátního Festivalu muzejních nocí, jehož organizace se od roku 2005 každoročně ujímá Asociace muzeí a galerií ČR ve spolupráci s ministerstvem kultury a Národním muzeem. 
 
zdroj: ČTK