Hejtman Zimola končí v předsednictvu a výkonném výboru ČSSD

Jiří Zimola, účastník utajované schůzky s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech, dnes rezignoval na členství v předsednictvu a výkonném výboru ČSSD. Předsedou jihočeské ČSSD zůstává. Své rozhodnutí oznámil po zasedání krajského výboru strany, které trvalo téměř čtyři hodiny. Jihočeský hejtman a nově i poslanec Zimola se s dalšími stranickými kolegy Michalem Haškem, Milanem Chovancem, Zdeňkem Škromachem a Jeronýmem Tejcem se Zemanem sešel v den vyhlášení výsledků voleb. Někteří jejich straničtí kolegové míní, že právě kvůli lánské schůzce pak požadovali, aby předseda strany Bohuslav Sobotka rezignoval. 

"Přeji si, aby tato má rezignace na vrcholné funkce v sociální demokracii byla občany vnímána jako osobní vyvození mých údajných prohřešků a aby tento krok přispěl ke zklidnění situace v sociální demokracii," řekl novinářům v Českých Budějovicích Zimola. Věří, že toto gesto pomůže k sestavení silné vlády pod vedením ČSSD, která je vítězem předčasných parlamentních voleb. 
    
Zimola dodal, že dnes seznámil členy krajského výkonného výboru sociální demokracie s jednotlivými kroky, které se děly bezprostředně po vyhlášení výsledku voleb. "Jsem rád, že mi bylo pečlivě nasloucháno, a jsem také rád, že členové krajského výkonného výboru měli možnost se k tomu vyjadřovat. A děkuji jim za to, že tak činili velmi korektně," uvedl Zimola ve svém prohlášení. 
    
Podle předsedy Senátu Milana Štěcha, jenž se dnešního zasedání krajského výboru zúčastnil, jihočeskému hejtmanovi první krok do "velké politiky" nevyšel. Dodal však, že mu nikdo z ČSSD nedoporučoval, aby skončil ve funkci hejtmana. "Myslím si, že to by byla škoda, je to šikovný člověk, který tu udělal hodně práce, a věřím, že další ještě odvede. V této politice je velmi silný," uvedl Štěch. 
    
Podle něj si Zimola zřejmě zkomplikoval vyhlídky na účast ve vládě. Jihočeský hejtman byl ve stínovém kabinetu ČSSD ministrem pro místní rozvoj. "Byl vážným kandidátem, ale situace se zkomplikovala i výsledkem voleb. Vláda bude koaliční a postů (pro ČSSD) bude málo," řekl novinářům Štěch. 
    
Dvaačtyřicetiletý Zimola vstoupil do ČSSD v roce 2000. V roce 1998 se poprvé stal starostou Nové Bystřice na Jindřichohradecku, byl jím následujících deset let. V roce 2008 se stal krajským hejtmanem a loni funkci obhájil. V letošních volbách vedl ČSSD na jihu Čech jako lídr a zajistil si místo ve Sněmovně. V následujících týdnech se chce rozhodnout, jakou funci bude zastávat. "Souběh obou funkcí dlouhodobě nejde zvládnout," řekl dnes Zimola. Dodal, že jedno z míst opustí nejpozději do šesti měsíců. "Budu se však snažit, aby to bylo co nejdříve," uvedl. 
    
Možní koaliční partneři ČSSD sledují vývoj v sociální demokracii bedlivě. Dnes už Hašek, Škromach, Tejc, kteří se v neděli na předsednictvu postavili proti Sobotkovi, podpořili mandát šéfa ČSSD k povolebnímu vyjednávání. Ve společném prohlášení uvedli, že jsou připraveni udělat maximum pro úspěch povolebního vyjednávání a jednotnou podporu všech 50 poslanců strany. Hašek se veřejně omluvil za to, že o schůzce v Lánech lhal. Chovanec podpořil Sobotku již ve středu. 
 
zdroj: ČTK