Hladina Blanice klesá, v zaplavené Putimi začal úklid po povodni

Klesající hladina řeky Blanice umožnila obyvatelům Putimi na Písecku začít likvidovat následky povodně. Zhruba polovina ze tří desítek zatopených domů, které museli lidé narychlo opustit, je přístupných a jejich majitelé nyní vynášejí poškozené věci a sčítají škody. Putim se stala jednou z nejvíce zasaženou obcí letošní povodně v Jihočeském kraji.

"Zatím nedokážeme celkové škody odhadnout. Musíme počkat, až voda úplně ustoupí," řekl ČTK starosta Putimi Petr Matouš. To by podle něj mělo být během následujících dnů. Stoupající hladina Blanice vyhnala ze tří desítek objektů přes 50 lidí. Ty zatím většinou žijí u příbuzných. Přestože evakuovaní obyvatelé začínají své domy vyklízet, bude trvat týdny až měsíce, než se do nich trvale vrátí. "Ve spolupráci s městem Pískem jsme připravili byty a ubytovny. Kdo bude potřebovat přechodné ubytování, bude tak mít možnost kam jít," řekl Matouš.

Hladina v Blanici klesla v porovnání s pondělní kulminací zhruba o metr. Některá před pár dny zatopená místa jsou zcela bez vody, jinde ještě několik desítek centimetrů stojí. Lidé tak mohli s pomocí hasičů a pracovníků Adry dnes vynášet poškozený nábytek a osobní věci. "Skoro všechno je na vyhození," řekla Marie Reichlová, která vyklízela dům, v němž se před 66 lety narodila. Ten stojí jen pár desítek metrů od břehu Blanice, což ale dnes není poznat. Voda z řeky sahá až ke zdi domu.
 
Pro Reichlovou to není nová zkušenost. Velkou vodu v Putimi zažila za svůj život několikrát. "Poprvé to bylo v letech 1954 a 1955, potom přišla povodeň 2002, pak 2009 a nyní," řekla žena. Všechny záplavy přežila téměř bez újmy snad jen pec stojící v kuchyni. Nábytek skoro pokaždé skončil v kontejneru na odpadky. "Většinu toho současného jsme dostali od lidí po povodni v roce 2002. Jenže i ten už je teď zničený, nevím, co si do domu dáme," řekla.
 
Přestože ji ke stavbě váže silné pouto, nemá sílu se o ní už více starat. "Já už nevím, co s tím. Během pár let je v domě voda potřetí," řekla. Na venkovní fasádě stojí štítek s označením, kam sahala voda v roce 2002. Tehdy se hladina Blanice zvedla výrazně více a zaplavila domy u řeky až po střechu. Nyní dosahovala do výšky zhruba 120 centimetrů. "Nejsmutnější na tom je, že za rok nebo za dva to může přijít znova," uvedla Reichlová s beznadějí v hlase.
 
zdroj: ČTK