Hygienici k neděli zaznamenali další nemocné

38 nových případů COVID-19 a jedno úmrtí přibylo na jihu Čech. K neděli 13. září je v kraji pozitivních 534 osob.  

Hygienici zaznamenali za uplynulých 24 hodin na jihu Čech 38 nově potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Jeden pozitivní zemřel. Kumulativní počet nemocných s diagnózou COVID-19 se k nedělní 18. hodině v regionu zvýšil na 1 166. Vyléčených je v jižních Čechách 623 a aktuálně pozitivních 534 osob. V souvislosti s koronavirem zemřelo v kraji od vypuknutí pandemie devět lidí.

Od sobotního do nedělního večera vyšetřily laboratoře v regionu 606 suspektních vzorků a 33 vzorků od samoplátců. Z celkových 639 vzorků bylo 38 pozitivních. K nemocným přibylo dvacet žen a osmnáct mužů. „V osmi případech šlo o kontakt s potvrzeným případem v rodině a v osmi na pracovišti. Třináct kontaktů bylo školních. Šest osob se infikovalo v Praze, jedna u Máchova jezera a jedna při léčebném pobytu ve Františkových Lázních. Původ nákazy u jednoho případu stále zjišťujeme,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Od 10. září je povinné nošení roušek, až na některé výjimky, ve všech vnitřních prostorách staveb mimo bydliště a společných prostorů škol. Také platí celostátní povinnost nosit ochranné prostředky v prostředcích veřejné dopravy. Kompletní znění mimořádného opatření můžete nalézt na webu Ministerstva zdravotnictví nebo webu Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje.

Ze stávajících 534 aktivních případů COVID-19 na jihu Čech je aktuálně evidováno 180 na Českobudějovicku, 100 na Táborsku, 73 na Písecku, 63 na Strakonicku, 56 na Českokrumlovsku, 38 na Prachaticku a 24 na Jindřichohradecku. 

„Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 33 688 osob. V povinné karanténě se k nedělní 18. hodině nacházelo 661 osob. Počet vyšetřených samoplátců v regionu se v neděli zvýšil o 33 na celkových 6 997,“ konstatovala epidemioložka jihočeské KHS Jitka Luňáčková.

Foto ilustrační