Jaké nejčastější chyby děláme u vody?

U vody je v horkých dnech krásně. Může se ale stát, že se pohodový den obrátí v sérii nepříjemností. Někdy stačí udělat jen jednu chybu a pád, pohmoždění, zlomenina či tržná rána je na světě. A to platí u rybníka, řeky i u moře. Na které nejčastější chyby si dát v létě u vody největší pozor?

Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) patří v létě u vody mezi nejčastější rizika utopení a dále zranění spojená s nárazem po skoku do vody. Za pohmožděnými či zlomenými prsty pak často stojí nevhodná obuv.

Málo pijeme

Lidé často ve vedru podceňují dostatečný příjem tekutin a málo pijí. To může způsobit dehydrataci a související problémy, jako je velká únava, otupělost, závratě.

„Dvojnásob by si na dostatečný příjem tekutin měl dávat pozor ten, kdo na slunci podává velký fyzický výkon či sportuje. To vede k mnohem většímu výdeji a rychlejší dehydrataci. Při sportu pak začleňte do pitného režimu i iontové nápoje, které dostatečnou hydrataci a doplnění chybějících prvků a látek podpoří,“ říká Petr Salomon, spoluzakladatel platformy Týmuj.cz a dodává: „Nedostatek tekutin a z toho plynoucí dehydrataci není radno podceňovat, která může vést k malátnosti, nepozornosti a následnému pádu, úrazu či podcenění dalších rizik.„

Hazardujeme ve vodě

Další častou chybou v létě u vody je podceňování rizik, která s sebou přináší vodní plocha. Skákání do mělké vody, plavání na nebezpečných místech a nedodržování bezpečnostních opatření patří mezi časté chyby, které mohou vést k vážným úrazům nebo dokonce k utonutí.

K utopení může dojít kvůli nedostatečné plavecké dovednosti, ale i kvůli vyčerpání, silnému proudění, nebo nebezpečným podvodním proudům. Důležité je dodržovat bezpečnostní pravidla, nekoupat se ve vodách s nebezpečným prouděním a mít vždy někoho kolem sebe, kdo vám může v případě potřeby pomoci.

 Volíme špatnou obuv

Mnohdy v letních měsících zapomínáme na kvalitní obutí. Často dokonce u vody žádné nemáme. Je pravdou, že podcenění vhodné obuvi stojí za mnoha letními zraněními. A často k vodě nenosíme boty žádné, a když ano, pak třeba volné žabky nebo crocsy, které zejména v mokrém prostředí kloužou, nedrží dobře nohu a mohou být příčinou uklouznutí a následného úrazu.

„Obuv k vodě by měla mít protiskluzovou podrážku, která zabrání smeknutí nohy po kluzkém povrchu, noha v ní musí bezpečně držet a bota se samozřejmě nesmí rozmáčet. Příkladem jsou třeba minimalistické boty Xero Shoes Aqua X Sport, které jsou k vodě ideální. Jsou vybaveny síťovanými otvory, které pokud šlápnete do vody, okamžitě ji odvádějí. Disponují také podrážkou, která poskytuje bezpečnou oporu v jakémkoli terénu, “ doporučuje Aryna Levchenko z českého zastoupení Xero Shoes.

Mnoha zraněním, jako je například poranění kotníku, zlomeniny nožních kůstek, tržné rány po smeknutí ale i další zlomeniny a zranění hlavy po pádu, lze snadno předejít. Stejně tak vás vhodná obuv, a to i do vody, ochrání před nejrůznějšími ostrými předměty, jako jsou kameny, korály, mušle ale i třeba rozbitá láhev.

Podceňujeme rizika vodních rostlin a dalších překážek

Pod hladinou vody mohou být různé rostliny i další vegetace, které mohou způsobit úrazy. Například dlouhé vodní rostliny mohou při plavání nebo potápění způsobit zamotání nohou a rukou, omezit váš pohyb a ohrozit tak vaše zdraví. Vyhýbejte se proto oblastem s hustou vegetací a opatrně zvažujte, kam plavat a kam již ne.

Stejně tak je důležité být obezřetný a sledovat veškerou navigaci, bójky, bezpečnostní lana a další překážky, které jsou často navázané na stromy či závaží pod vodou a mohou vám zabránit ve volném plavání. Často totiž nejsou na první pohled vidět.

Nehlídáme si kvalitu vody

V mnoha jezerech a rybnících hrozí nejen v létě riziko zdravotních komplikací způsobených jejich znečištěním. Plavání ve znečištěné vodě může způsobit kožní podráždění, infekce nebo jiné zdravotní problémy. Je proto třeba sledovat informace o kvalitě vody, ve které se plánujete koupat a vyhýbat se oblastem s podezřelou nebo znečištěnou vodou. Pokud je to možné, pak se po koupání osprchujte.

„Pokud si chcete léto užít, pak je třeba dodržovat základní bezpečnostní opatření a být při pobytu u vody opatrný. Respektování přírody, dodržování bezpečnostních pravidel a využívání vhodných ochranných prostředků může pomoci minimalizovat rizika a zabezpečit příjemné chvíle u vody,“ uzavírá Aryna Levchenko ze Xero Shoes.