Vyšší objasněnost než počet vyhlášených pátrání je v posledních letech standardním jevem. Přesto zůstávají v databázi pohřešovaných osob jedinci, kteří se ztratili nebo zmizeli v dávnější minulosti. "Vybavuji si případ, kdy jsme před několika lety vyhlásili pátrání po paní, která odešla z domova, když vařila oběd. Od té doby se po ní takřka slehla zem a nepodařilo se nám ji najít," uvedl Matzner.
Takových případů podle něj není tolik. Policistům se spíš podaří vypátrat pohřešovanou osobou v řádu několika hodin. Platí to především o dětech z diagnostických ústavů. "Mezi nimi bychom našli řadu notorických útěkářů," řekl Matzner. Připomněl chlapce, po němž policie během jednoho týdne vyhlásila pátrání čtyřikrát. "Jsou případy většinou dětí z diagnostických ústavů, které v průměru utečou desetkrát až dvanáctkrát do roka," uvedl Matzner.
Policisté mají při různých pátráních odlišný postup. Pokud se ztratí dítě nebo senior, vyrážejí do terénu okamžitě. Začíná rychlé ověřování toho, zda pohřešovaná osoba nenavštívila kamaráda nebo zda se jí něco nestalo, a v případě dítěte policisté pracují i s variantou únosu.
"Hlavně děti jsou vždy takovou nepříjemnou noční můrou. Když za námi ale například přijde muž nebo žena, že jejich partner či partnerka po hádce odešli z domova a stále se nevrátili, snažíme se jim říct, aby ještě počkali. V takových případech se ten dotyčný většinou brzy vrátí nebo o sobě podá zprávu," řekl Matzner.
zdroj: ČTK