Jihočeské památky si letos prohlédlo přes milion lidí

Jihočeské památky si letos prohlédlo 1,024 milionu platících návštěvníků. To je druhý nejvyšší počet za posledních 20 let. O něco více jich přišlo jen v roce 2008. Na provoz a obnovu památek návštěvníci přispěli téměř 100 miliony korun, řekl dnes novinářům ředitel územní památkové správy Národního památkového ústavu Petr Pavelec. 

Proti loňsku bylo návštěvníků o téměř deset procent více. "Návštěvnost vyšší o téměř deset procent zajistila památkám kombinace příznivého počasí i lákavé kulturní programy. Trojici nejoblíbenějších památek i letos tvoří hrad a zámek v Českém Krumlově, zámky Hluboká a Červená Lhota," uvedl ředitel. "Skokanem" v návštěvnosti se podle něj stal zámek Kratochvíle, kam meziročně přišlo o 30 procent lidí více. 
    
Do obnovy a údržby šesti památkových objektů památkáři investovali téměř 42 milionů korun. Skoro deset milionů šlo na rekonstrukci Horské zahrady v Českém Krumlově, půl milionu na záchranu letohrádku Bellarie v tamní zámecké zahradě, osm milionů je určeno na rekonstrukci špitálu Nejsvětější Trojice v Českých Budějovicích. Další peníze plynuly třeba na úpravy interiéru nové prohlídkové trasy v Hluboké, na opravu hradebního příkopu v Nových Hradech a na opravu věže Jakobínka u rožmberského hradu.
 
zdroj: ČTK