Jihočeský balet uvedl v premiéře Egerháziho Labutí jezero

Labutí jezero v originálním pojetí choreografa a režiséra Attily Egerháziho dnes uvedl do repertoáru balet Jihočeského divadla. Umělecký vedoucí mezinárodního souboru zredukoval hudbu i děj. Jeho Siegfried je rozdvojená osobnost, která si vytvořila imaginární přízraky a démony - Odettu a Rothbart. Diváci viděli obdivuhodné výkony tanečníků i výpravné kostýmy, jejichž efekt vynikl v zrcadlové scéně. 

Odetta je vysněná idylická postava, po níž Siegfried touží. Rothbart je autorativní osobnost trýznící Siegfriedovu psýchu. Utíká před Rothbart a chce najít lásku v objetí Odetty. Balet je pro tanečníky náročný jak po stránce fyzické, tak psychické, zejména pro Viktora Svidró, jemuž Egerházi svěřil hlavní roli Siegrieda. Z jeviště po celou dobu představení téměř nezmizí. Alternuje ho držitel Ceny Thálie Zdeněk Mládek. V roli Odetty diváci viděli Cristinu Mormeneovou, jež se ve druhé premiéře 26. března vystřídá se Sabinou Bočkovou, v roli Rothbart Julii De Meulemeesterovou, alternuje ji Tereza Hloušková. 
    
Orchestr divadla dnes vedl generální ředitel opery Mario De Rose, vystřídá ho Jan Bubák. O scénu plnou zrcadel se postaral Jaroslav Milfajt a kostýmy jsou z dílny Bregje van Balenové. Představení s jednou přestávkou trvá déle než hodinu. Spolupracuje na něm tradičně Taneční centrum Praha. 
 
zdroj: ČTK