Jihočeský trh práce nemá dostatek absolventů technických oborů

V Jihočeském kraji navštěvuje střední školy s technickými obory zhruba 7000 žáků. Je to přibližně 35 procent z celkového počtu středoškoláků v regionu. Na trhu práce v Jihočeském kraji však stále není dostatek absolventů středoškolských technických oborů. Novinářům to dnes řekli zástupci krajského úřadu a hospodářské komory. 

"Někdy je problém přesvědčit rodiče o tom, že maturita nemusí za každou cenu znamenat štěstí v životě. Zato třeba vyučený nástrojař má zajištěnou práci na celý život," uvedl ředitel jihočeské hospodářské komory Luděk Keist. 
    
V porovnání s jinými regiony Jihočeský kraj v počtu žáků na středních školách s technickými obory nezaostává. Podle vedoucí odboru školství jihočeského krajského úřadu Hany Šímové však přesto trh práce pro tyto absolventy nabízí nadbytek míst. "Věříme, že se nám aspoň ten poměr 35 procent podaří udržet i v následujících letech, kdy by měl demograficky počet středoškoláků stoupat," řekla Šímová. 
    
Na trhu práce například chybí zaměstnanci pro obsluhu CNC strojů nebo elektrikáři. Řada uchazečů zase nabízí nedostatečnou kvalifikaci pro dané místo. "S podporou vzdělávání jsou spjaty různé burzy a prezentace škol, odborných učilišť či firem, které se konají pod záštitou jihočeské hospodářské komory. Cílem těchto akcí je pomoci při orientaci v aktuální nabídce studijních a učebních oborů," uvedl Kleist. 
 
zdroj: ČTK