Jihočeští kasteláni lákají v sobotu na Hradozámeckou noc

Noční projížďky na osvětlených lodičkách, prohlídku hradu s loučemi, setkání s českou šlechtou, koncerty i divadlo nabízejí v sobotu kasteláni nejznámějších jihočeských památek. Osm hradů a zámků, a také klášter Zlatá Koruna, se na konci prázdnin připojilo k pátému ročníku Hradozámecké noci. ČTK to dnes řekla mluvčí českobudějovického Národního památkového ústavu Jitka Skořepová. 

Zámek Červená Lhota nabízí třeba renesanční hudbu, vyprávění dcery zámeckého komorníka a projížďku na osvětlených lodičkách po zámeckém rybníku. Zajímavý večer mohou zažít i návštěvníci zámku v Dačicích. Vystoupí tam klaun a herec Jiří Bilbo Reidinger se svou Bilbo Compagnie. Předvede představení Smrt komedie. Speciální noční program nabídne také zámek Kratochvíle. Návštěvníci se mohou pokochat baletním vystoupením, prohlídky oživí interaktivními výstupy i herečky divadelního souboru PNUtí. Nevšední noční atmosféru znásobí iluminace zámecké zahrady s živými ohni. 
    
Do doby pánů z Landštejna a Krajířů z Krajku se přenesou návštěvníci hradu Landštejna. Tříhodinový program bude věnován hradním legendám. Lidé se třeba dozvědí, jestli se Friedrich Schiller skutečně nechal Landštejnem inspirovat k napsání hry Loupežníci. Projdou po hradě tak, jak jej v noci vídali předkové - tedy za svitu loučí. 
    
Hradozámecká noc na hradě Rožmberk začíná šermířskými souboji a vystoupením kejklíře Vojty Vrtka, nachystána bude žonglérská dílna. Prohlídky tam zkrášlí květinová aranžmá a ožijí při nich historické postavy, roli hraběte Jiřího Jana Jindřicha Buquoye ztvární Jan Rosák. Také hradem v Nových Hradech a zámkem v Třeboni se noční návštěvníci budou moci projít s Petrem Vokem, Bílou paní a dalšími historickými postavami. Během prohlídky Zlaté Koruny si zase užijí mystickou atmosféru kláštera. 
 
zdroj: ČTK