Kriminalisté zadrželi pět mužů, prý na jihu Čech kradli auta

Policie zadržela pětičlennou skupinu, která podle kriminalistů na jihu Čech letos ukradla více než 30 aut, motocyklů či traktorů. Gang způsobil škodu minimálně pět milionů korun. Kriminalisté nevylučují možnost, že počet odcizených strojů se může ještě zvýšit. Novináře o tom dnes informoval jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Kriminalisté obvinili muže ve věku od 29 do 40 let z krádeže, podílnictví, neoprávněného padělání a pozměnění platebního prostředku. Hrozí jim až osmileté tresty. Obvinění skončili ve vazbě.
 
Skupina údajně postupovala tak, že ukradené stroje převážela do dílny, která fiktivně působila jako autoopravna. "Krádežemi se gang živil, jeho členové kradli skoro denně, stejně jako by chodili do práce. Svým partnerkám zdůvodňovali svoji častou několikadenní nepřítomnost prací v zahraničí s dobrým výdělkem," uvedl Matzner.
 
Ukradená vozidla muži rozebírali a prodávali na náhradní díly, a to i formou inzerátu. Matzner dodal, že někdy nešlo o příliš sofistikovanou činnost, jelikož se stalo, že auto, které mělo hodnotu zhruba 100.000 korun po rozebrání muži prodali na součástky nebo odvezli do sběru, za což v součtu inkasovali 20.000 korun.
 
V případě traktorů prý postupovali jinak. Těmto strojům obstarávali falešné doklady a dále je prodávali zemědělcům. "Perličkou případu je i skutečnost, že krádeže vozů se nevyhnuly ani některým policistům. Například motor vozidla jednoho policisty si pravděpodobně hlavní pachatel namontoval do svého vozu," uvedl Matzner.
 
zdroj: ČTK