Kvalita vody ve sledovaných jihočeských lokalitách se zhoršila

Kvalita vody ve sledovaných jihočeských lokalitách se zhoršila. Na pětistupňové škále obdržela dvojku pouze lipenská nádrž u pláže v Horní Plané. Žádné ze sledovaných míst při posledních odběrech nedosáhlo na nejvyšší hodnocení, tedy na první stupeň. Vyplývá to z aktuálních informací českobudějovické krajské hygienické stanice. 

Tradičně nejhorší stav vykazují pláže u nádrže Orlík. Platí to především pro tábořiště Podolsko a Vojníkov. Tam podle hygieniků není voda vhodná ke koupání. "Představuje zdravotní riziko. Koupání nelze doporučit zejména pro citlivé jedince jako děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií, osoby s oslabeným imunitním systémem," stojí ve zprávě hygieniků. 
    
Za poslední dva týdny se kvalita vody výrazně zhoršila na dvou místech - u koupaliště Radava na Orlíku a u pláže v Černé v Pošumaví. Zatímco předposlední odběry tam ukázaly první z pěti možných stupňů, nyní kvalita klesla. Jakost vody v obou lokalitách je průměrná. 
    
Mírně se zhoršil stav rybníku Hejtman v Chlumu u Třeboně. Ve vodě tam mimo jiné nově začal výskyt sinice. U některých lidí s citlivější kůží by se mohly objevit zdravotní potíže. Hygienici proto doporučují, aby se lidé po koupání v Hejtmanu osprchovali čistou vodou. 
 
zdroj: ČTK