Lety nabídnou návštěvníkům model tábora pro Romy

Model původního tábora chce letos nabídnout návštěvníkům památník obětem romského holokaustu v Letech na Písecku. Napodobeninu místa, v němž byli za druhé světové války vězněni Romové, lidé poprvé uvidí zřejmě v červenci. Model o rozměrech zhruba metr krát 1,5 metru věrně představí podobu internačního tábora z dob druhé světové války. Novinářům to dnes při zahájení čtvrté sezony provozu pomníku v Letech řekl ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl. 

Model připravují studenti odborné školy v Teplicích. Podle Červencla bude zhotoven z lehkého a nerozbitného materiálu. "Pokud se nám tento záměr osvědčí, rádi bychom se pak pustili také do modelu Lidic. Ovšem to by bylo až příští rok," uvedl Červencl. 

Už dnes mohli návštěvníci v infocentru kulturní památky Lety zhlédnout výstavu František Kánský, český četník a dozorce z tábora Lety. Výstava vznikla z unikátních dokumentů, které získal v říjnu 2012 Památník Lidice z pozůstalosti Františka Kánského. Ten byl na jaře 1941 převelen jako dozorce do kárného pracovního tábora v Letech, z něhož se později stal sběrný tábor pro Romy. Sloužil tam podle vlastního vyjádření se sebezapřením, nedobrovolně. Když se vrátil zpátky k četnictvu, zachránil během nacistické okupace řadu lidí před zatčením a některé i před smrtí. 
    
Památníkem obětí romského holokaustu se stalo nově upravené pietní území, které se nachází v místě bývalého pohřebiště cikánského tábora Lety na Písecku. V období 1942 až 1943 byl letský tábor vězením pro Cikány, cikánské míšence a osoby žijící po cikánsku. V nelidských podmínkách zde čekala smrt na 326 mužů, žen a dětí. Dalších 540 vězňů bylo posláno do vyhlazovacího tábora Auschwitz - Birkenau. 
    
Pomník je v blízkosti vepřína. Proti tomu léta protestují především pozůstalí Romové a aktivisté zaměřen na lidská práva, kteří žádají zrušení místního zařízení pro chov prasat. Premiér Petr Nečas (ODS) však loni řekl, že vláda nyní nemá peníze na to, aby vepřín odkoupila. Loni památník navštívilo 12.000 lidí. 
 
zdroj: ČTK