Lidé v památníku v Letech uvidí i model sběrného tábora

Model bývalého sběrného cikánského tábora mohou vidět návštěvníci památníku v Letech u Písku. Stojí na místě, kde za druhé světové války zemřely desítky Romů. Model z ekologické vytvrzovací hmoty, který vyrobili studenti teplické střední školy obchodu a služeb, představuje věrnou podobu objektu tábora z roku 1942.

Podle ředitele Památníku Lidice Milouše Červencla nebylo snadné sehnat dobový snímek areálu v Letech. "Moc materiálu už neexistuje, zachovalo se ho hodně málo. Měli jsme fotografie jednotlivých domů v táboře a známe půdorys areálu. Ale přesto si myslím, že se s tím studenti poprali velmi dobře," řekl při dnešním odhalení modelu tábora Červencl.
 
Model vytvořili čtyři žáci prvního ročníku střední školy. Červencl dodal, že už ale nežije žádný pamětník sběrného tábora, jenž by dokázal posoudit, jak je plastika věrnou napodobeninou. "Poslední žijící byl pan Vrba, který zemřel loni. Všechny věci jsme s ním konzultovali, ale on už si toho tolik nepamatoval, protože se tu narodil, takže byl velmi malý, když odtud odcházel," řekl Červencl.
 
Výroba modelu tábora má podle něj pro mladé lidi důležitý význam. "Oni se víc sžijí s tou historií, musí si k tomu najít určité informace a tyhle znalosti v nich zůstanou," řekl Červencl. Dodal, že studenti teplické školy by v budoucnosti mohli vyrobit i model původních Lidic a Ležáků.
 
Památníkem obětí romského holokaustu se stalo nově upravené pietní území v místě bývalého pohřebiště cikánského tábora Lety na Písecku. V období 1942 až 1943 byl letský tábor vězením pro Cikány, cikánské míšence a osoby žijící po cikánsku. V nelidských podmínkách zde čekalo smrt na 326 mužů, žen a dětí. Dalších 540 vězňů bylo posláno do vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau.
 
Pomník je v blízkosti vepřína. Proti tomu léta protestují především pozůstalí Romové a aktivisté zaměření na lidská práva, kteří žádají jeho zrušení. Premiér Petr Nečas (ODS) však loni řekl, že vláda nyní nemá peníze na to, aby vepřín odkoupila. Loni památník navštívilo 12.000 lidí.
 
zdroj: ČTK