Lyžařské areály na jihu Čech zaplnily tisíce lyžařů

Tisíce lyžařů využily během Vánoc a navazujícího víkendu lyžařské areály na jihu Čech. V provozu jsou sjezdovky na Kvildě a na Zadově, včera se rozjel vlek také v dětském výukovém hřišti v největším jihočeském lyžařském areálu na Lipně. Od pondělí budou mít lyžaři k dispozici téměř tři kilometry sjezdových tratí na Jezerní, Dámské a Spojovací sjezdovce. ČTK to řekl ředitel areálu Petr Dušek.

"Postupně během příštího týdne budou díky intenzivnímu zasněžování přibývat další sjezdovky," řekl Dušek. S výrobou sněhu podle něj začali na Lipně v pátek ráno, zatím je na sjezdovkách kolem 30 centimetrů technického a slabá vrstva přírodního sněhu. "Od 20. prosince funguje skibus, v provozu jsou všechny služby," dodal Dušek. V dětském centru, kam je volný vstup, lyžovalo dnes několik stovek dětí.
 
Sjezdovka v areálu Kobyla na Zadově je v provozu nepřetržitě od 13. prosince. Od včerejška se pro lyžaře otevřel také areál U Hořejšů, od pondělí by se měl rozjet i vlak na Nových Hutích. Na sjezdovkách je místy až 50 centimetrů technického sněhu. Přírodního sněhu je málo, běžecké tratě na Zadově proto nejsou upravené.
 
Na Štědrý den a ve čtvrtek lyžovalo na Zadově jen několik desítek lyžařů. "V dalších dnech jich výrazně přibývalo, dnes bylo na svazích kolem 1400 lyžařů," řekl provozní areálu Petr Vondraš. Lyžaři mohou využít k přepravě na večerní lyžování skibusy jedoucí z Písku přes Strakonice a Vimperk, v provozu je také místní skibus s trasou z Vimperka přes Stachy na Nové Hutě.
 
Na Kvildě jsou zatím v provozu jen dva vleky z celkových pěti. "Od pondělí by se měly rozjet všechny vleky v areálu včetně lyžařské školy," řekl správce Richard Jirouš. Od Štědrého dne do včerejška se na Kvildě vystřídala zhruba tisícovka lyžařů.
 
Někteří lidé také jezdili do rakouského střediska Hochficht, které se nachází těsně za hranicemi. Podle informací na webu tam mohou lyžaři využívat čtyři sjezdovky ze 13, v provozu je 70 procent lanovek a vleků.
 
zdroj: ČTK