Mladík dostal za napadení muže, jenž zemřel, dvouletý trest

Českobudějovický krajský soud dnes udělil devatenáctiletému Romovi, který loni 31. srpna ve Strakonicích zaútočil na muže, jenž následně v nemocnici zemřel, dvouletý trest. Mladík z místa incidentu utekl se svými kamarády, aniž by napadanému pomohl. Rom prý devětadvacetiletého muže udeřil pěstí, ten kvůli tomu spadl na zem a smrtelně si poranil hlavu. Rozsudek není pravomocný. 

Devatenáctiletý Rom několikrát u soudu uvedl, že ho mrzí to, co se stalo. "Lituji toho, že jsem mu nepomohl," uvedl. Úmrtí devětadvacetiletého muže vyvolalo ve Strakonicích loni v září demonstraci. Lidé se tehdy v protestním průvodu sešli před restaurací, kde se událost stala. 

Mladík u soudu uvedl, že v den, kdy se tragédie stala, se svými třemi kamarády večer popíjel ve Strakonicích alkohol. Potom skupina chtěla jít na diskotéku, ovšem pořadatelé ji tam nepustili. Čtveřice se tedy vydala do restaurace Sokolovna, aby si koupila cigarety. "Tam seděl opilý muž a posmíval se nám. Nazýval nás šašky a pořád na nás něco vrčel," řekl obžalovaný před soudem. Při líčení vypovídal také provozovatel restaurace a číšník, kteří 31. srpna večer v Sokolovně byli. Ani jeden z nich však neslyšel, že by devětadvacetiletý muž skupiny čtyř mladíků urážel nebo provokoval. 
    
Obžalovaný uvedl, že on a jeho kamarádi po pár minutách restauraci opustili. Ven za nimi vyšel i devětadvacetiletý muž. "Řval na nás rasistické urážky," uvedl obžalovaný. Podle něj se muž chtěl prát. Obžalovaný jej udeřil pěstí do obličeje. Napadený muž ztratil rovnováhu a spadl na zem. Čtveřice mladíků z místa utekla, aniž zjistila, zda je muž zraněný. Napadeného chvíli po incidentu našel před restaurací číšník a zavolal záchrannou službu. Devětadvacetiletý muž po pár dnech v nemocnici zemřel na následky poranění lebky a mozku. 
    
Výpověď obžalovaného u soudu se lišila od toho, co řekl po zadržení policii. Tehdy například uvedl, že napadený muž se po úderu vrátil do restaurace. U soudu tvrdil, že hned spadl na zem. "Tehdy jsem byl pod tlakem a v šoku z toho, když jsem se dozvěděl, že skončil v nemocnici a jeho stav je vážný," řekl obžalovaný. 
 
zdroj: ČTK