Na jihočeských silnicích loni zahynulo 71 lidí

Na jihočeských silnicích loni zemřelo 71 lidí. Je to o čtyři více než v roce 2011, zároveň ale jde o druhý nejnižší počet mrtvých za posledních 11 let. Novinářům tm dnes řekl náměstek ředitele jihočeské policie Roman Bláha. Policisté loni v regionu řešili 3207 dopravních nehod. 

"Jihočeské silnice jsou hodnoceny jako jedny z nejbezpečnějších," uvedl Bláha. Počet nehod se v posledních čtyřech letech, kdy není nutné hlásit policii všechny havárie, drží průměrně kolem 3000 událostí za rok. Podle Bláhy je jihočeská statistika v porovnání s celostátním průměrem nízká. "To se samozřejmě týká i počtu obětí při nehodách na silnicích," uvedl. 

Nejtragičtější havárie loňského roku se staly v létě. Při červnové nehodě v Rodvínově na Jindřichohradecku zemřeli v osobním autě, které se srazilo s autobusem, tři muži ve věku 30 až 64 let. Při havárii v Táboře v červenci zahynuli tři mladíci. Nepřežili náraz do stromu. Tři oběti si vyžádala také srpnová nehoda mezi Velešínem a Netřebicemi na Českokrumlovsku. Srážku osobního vozu s nákladním automobilem nepřežili dvaatřicetiletý muž, osmadvacetiletá žena a pětileté dítě. 
    
Jihočeská policie loni řešila 14.085 případů, z nichž jich objasnila přes 52 procent. Více než polovina případů byla majetková trestná činnost. Naopak nejméně událostí se týkalo mravnostních deliktů. 
    
Policie v jižních Čechách má stále podstav pracovníků. Plán na rok 2013 je 2204 policistů, nyní jich je však k dispozici zhruba o 60 méně. "Postupně budeme ten stav doplňovat," uvedl další náměstek Miroslav Krejčí. Jihočeská policie má v letošním roce na ostatní provozní výdaje téměř 198 milionů korun, což je zhruba stejně jako loni. V této částce však nejsou započítány mzdové náklady.
 
zdroj: ČTK