Na jihu Čech jsou bez elektřiny stále desítky obcí

Na jihozápadě Jihočeského kraje zůstávají stále stovky domácností bez dodávek elektrické energie kvůli poškozenému vedení. Nejhorší situace je na Prachaticku. Energetici postupně dodávky obnovují. ČTK to řekl mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha. Třeba u Nicova spadly nad ránem tři sloupy vysokého napětí na silnici. Všechny komunikace jsou ale po poledni sjízdné, řidiči musejí v zasažené oblasti dávat pozor na padající námrazu a mlhu.

"Postupně se nám daří snižovat počet bezproudí na Prachaticku, nicméně pořád ještě zůstává hodně nepříznivá situace na západ od Vimperka, to znamená Zdíkov, Stachy, Vacov a okolní obce, tam je situace dost špatná. Děláme všechno pro to, abychom to zprovoznili, co nejdříve, ale nedokážu říct, kdy to bude," uvedl před 13:00 Vácha. 
    
Po poledni byly podle něj bez proudu desítky obcí, odhadem do 5000 domácností. Přesná čísla budou známa vpodvečer po zasedání krizového štábu společnosti. V zasažené oblasti nejsou velké průmyslové podniky, výpadky elektřiny komplikují život domácnostem, obcím a zemědělským společnostem. 
    
Také lyžařský areál Zadov má od úterý výpadky proudu, musel přerušit zasněžování sjezdovek. "Dnes už je to stejně jedno, protože teplota vzduchu stoupla nad nulu a zasněžovat bychom nemohli, i kdyby proud šel," řekl ČTK provozní Petr Vondraš. 
    
Nad ránem se už podařilo zprovoznit Jindřichohradecko, kde se bez dodávek elektřiny dočasně ocitlo Staré Město pod Landštejnem, Český Rudolec a okolní obce. 
    
Od pondělí 1. prosince do čtvrtečního poledne vyjeli hasiči v jižních Čechách k více než dvěma stovkám zásahů, kdy odklízeli následky zimního počasí. "Situace na jihu Čech nebyla tak dramatická jako v některých krajích České republiky. Všechny zásahy hasičů se týkaly odklízení spadlých stromů z vozovek či železnice. Nemáme hlášené žádné zraněné osoby," řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Vendula Matějů. Dnes zatím nahlásili dvě desítky zásahů na Prachaticku, Českokrumlovsku a Jindřichohradecku. 
    
V těchto třech krajích stále hrozí nebezpečí padající jinovatky ze stromů. Vlastníci lesů ve vyšších polohách této oblasti vyhlásili zákaz vstupu do lesů. 
    
Odpoledne bude na jihu Čech zataženo, ojediněle bude pršet nebo mrholit. Místy budou mlhy, v polohách nad 800 metrů nad mořem mohou ještě vozovky v lesních úsecích namrzat. Nejvyšší denní teploty jsou až pět stupňů Celsia, na horách kolem plus tří stupňů.
 
zdroj: ČTK