Na jihu Čech se bude od soboty lyžovat na Zadově a v Kvildě

Některé z jihočeských lyžařských areálů o nadcházejícím víkendu zahájí sezonu. Od soboty se bude lyžovat na šumavském Zadově a v Kvildě na Prachaticku, Skiareál Lipno plánuje otevřít v příštím týdnu. Na jihočeských sjezdovkách je nyní až 35 centimetrů převážně technického sněhu, dnes k němu ale přibylo zatím několik centimetrů přírodního. Zjistila to ČTK. 

Zadov v sobotu zahájí provoz čtyřsedačkové lanovky a malého dvěstěmetrového dětského vleku v areálu Kobyla, připraveny budou sjezdovky Pucalka a Krátká. Platit se zatím budou mimosezonní ceny. Hned od soboty se rozjede s výjimkou pondělí i večerní lyžování, řekl ČTK ředitel skiareálu Luděk Sáska. 
    
Zadov má celkem dvě lanovky a pět lyžařských vleků a další bude postupně zprovozňovat, jak to počasí dovolí. K 15 až 35 centimetrům technického sněhu tam dnes od rána přibyly asi tři centimetry přírodního, kterého by podle předpovědi mělo napadnout až deset centimetrů. 
    
Podobně je na tom se sněhem Kvilda. Také zde bude sjezdovka pro lyžaře přichystaná v sobotu ráno. "Svah je připravený v dostatečné šíři pro lyžování," řekl Richard Jirouš ze skiareálu. 
    
O víkendu pojede v Kvildě hlavní vlek. Na první dva dny příštího týdne možná správci areálu udělají přestávku, aby mohli přidat další technický sníh. Od příští středy by se zde mělo lyžovat trvale, pokud to počasí dovolí. Lyžařská škola zatím fungovat nebude. "Počítáme s jejím provozem až těsně před Vánoci," řekl Jirouš. 
    
Na Zadově by také mohli v blízké době vyrazit do stopy běžkaři, pokud napadne deset centimetrů sněhu, jak slibuje předpověď. "V tom případě bychom upravili i první kilometry běžeckých tras v úseku Zadov - Pláně," uvedl Sáska. V okolí Kvildy podle Jirouše zatím pro úpravu běžeckých stop není dost sněhu. 
    
Od pěti do 20 centimetrů převážně technického sněhu je na lipenských sjezdovkách a jejich správci se zprovozněním zatím počkají. "Sezonu ve Skiareálu Lipno zahájíme ihned, jakmile to bude možné a stav sjezdovek splní přísná kritéria k lyžování," oznámil mluvčí lipenského areálu Jiří Falout. 
    
Pokud budou vhodné podmínky k zasněžování, lanovky se podle Falouta spustí během příštího týdne. Slavnostní zahájení s celodenním programem by pak bylo o poslední předvánoční sobotě.
 
zdroj: ČTK