Nejvíce novinek v nové návštěvnické sezoně slibuje Český Krumlov

Nejvíce novinek v nové návštěvnické sezoně na jihu Čech, kterou většina státních památek zahájí v předstihu o tomto víkendu, slibuje zámek Český Krumlov. Mimo jiné tam zpřístupní dvě nové expozice - kovárnu a konírnu. V průběhu sezony pak kasteláni v kraji uspořádají několik stovek společenských akcí a bude také pokračovat stavební obnova objektů. Rozpočet všech plánovaných stavebních aktivit přesáhne stovku milionů korun. Novinářům to dnes řekl ředitel územní správy Národního památkového ústavu Petr Pavelec. 

"V rámci letošních stavebních aktivit v Krumlově začneme realizovat Centrum studijních pobytů, zahájíme první etapu opravy střešního pláště a interiérů Mincovny a přípravu projektové dokumentace na obnovu letohrádku Bellarie, dokončíme první etapu rekonstrukce Horské zahrady a zámeckou jízdárnu opatříme novou klimatizací," přiblížil některé z mnoha aktivit Pavelec. 
    
Dokončena bude také první etapa opravy Špitálu Nejsvětější Trojice v Českých Budějovicích, v třeboňském zámeckém parku budou stabilizovány a obnoveny porosty, dokončí se také obnova a restaurování západní ohradní zdi a domku Markéta na zámku Kratochvíle a na zámku Červená Lhota se naopak začne s rekonstrukcí hospodářského křídla. 
    
Speciální pozornost si podle památkářů zaslouží projekt na vybudování českokrumlovského Centra studijních pobytů. "Tematicky se zaměří na problematiku správy, obnovy a rozvoje památky UNESCO, stejně jako otázky týkající se kultury a venkova v Čechách a střední Evropě. Tato témata jsou lákavá pro řadu uměleckých škol a domácích i zahraničních univerzit, které již mnoho let usilují o možnost poznávacích studií s pobytem v místě," přiblížit dotovaný projekt kastelán Pavel Slavko. 
    
Svou první návštěvnickou sezonu pod správou NPÚ zažije zámek Vimperk. Od 4. dubna bude v provozu zámecké muzeum se stávající expozicí a v nabídce budou také dva zámecké prohlídkové okruhy. V Třeboni mimo jiné oslaví 400. výročí narození Jana Adolfa I. ze Schwarzenbergu, Kratochvíle ve Velké hradozámecké inventuře připomene projekt Renesance renesance, na Landštejně představí archeologické nálezy, na Hluboké bude Bál princezen, na dětského návštěvníka se zaměří Červená Lhota, která letos slaví 550 let od první písemné zmínky. Akcí budou stovky, zájemci je mohou vyhledat na webech konkrétních památek. 
 
zdroj: ČTK