Některé jihočeské hrady a zámky mají otevřeno i v zimě

Hrad v Nových Hradech se v letošním roce stal čtvrtým objektem ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) v Českých Budějovicích, který otevírá své brány i mimo hlavní turistickou sezonu. Dosud zimní prohlídkové trasy návštěvníkům na jihu Čech nabízel hrad Rožmberk, zámek Hluboká a Hradní muzeum v Českém Krumlově, řekla dnes ČTK mluvčí NPÚ Jitka Skořepová.      

Zimní prohlídková trasa v Nových Hradech na Českobudějovicku nabízí byt panského úředníka a jako bonus nejzajímavější prostory první prohlídkové trasy - Buquoyský archiv a knihovnu s výstavou novohradského skla, včetně unikátního hyalitu. Součástí okruhu jsou také dřevěné pavlače, z nichž je vidět nejen na hradní nádvoří, ale i na celé město. Místnosti, jejichž prohlídka trvá asi 45 minut, jsou temperovány. 

Už třetí zimní sezonu mohou návštěvníci zavítat na hrad Rožmberk na Českokrumlovsku. I tam mohou nahlédnout do soukromí šlechtického rodu Buquoyů. Kolem poloviny 19. století nechal Jan Jindřich Buquoy upravit pokoje ve druhém patře hradu k obytným účelům. Díky nedávné nákladné rekonstrukci jsou zpřístupněny jídelna, salon, herna a pracovna. Pokoje jsou během zimy temperovány. Součástí prohlídkové trasy je i výstup na Anglickou věž. 
    
Zimní prohlídky na zámku Hluboká lákají návštěvníky pátým rokem. Mohou zavítat do devíti pokojů soukromých apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství - Schwarzenbergů. Bohatá výzdoba místností představuje kolekci loveckých zbraní, trofejí, ale také porcelánu, grafických listů nebo tapiserií. Poslední majitel Adolf Schwarzenberg obýval své pokoje až do roku 1939, kdy emigroval s manželkou Hildou před nacisty do zámoří. 
    
Od ledna 2011 je v prostorách nejstarší dochované části krumlovské rezidence na druhém zámeckém nádvoří otevřen ojedinělý typ muzea, které funguje celoročně. Má charakter historické muzejní instalace 19. století. Součástí expozice je byt a kancelář ředitele schwarzenberského panství, zbrojnice, mincovna, klenotnice s ojedinělými církevními památkami ale také kinematograf. Za příznivého počasí je možné spojit návštěvu s výstupem na věž. 
 
zdroj: ČTK