Nevládní organizace podaly žalobu kvůli dostavbě Temelína

Sdružení Jihočeské matky, Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí a hnutí Calla podaly ke správnímu soudu žalobu na rozhodnutí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) kvůli dostavbě nových reaktorů v Temelíně. Nevládním organizacím se především nelíbí postup ministerstva životního prostředí v procesu posuzování vlivu stavby na životní prostředí (EIA). Podle nich nevyhodnotil dopady konkrétních typů reaktorů na životní prostředí. ČTK to sdělili zástupci organizací ve společném tiskovém prohlášení.  

Žaloba stojí na třech bodech. Kromě postupu při procesu posuzování vlivu na životní prostředí ji tvoří stanovisko, že připomínky podané nevládními organizacemi v rámci EIA byly vyhodnoceny formálně. A dalším bodem jsou rozpory postupu SÚJB při řízení se správním řádem. "Nemůžeme se smířit s tím, jak byl celý proces vedený například v tom, jak ministerstvo ignorovalo všechny naše připomínky," řekl ČTK Edvard Sequens z hnutí Calla. Vyjádření ministerstva životního prostředí ČTK zjišťuje.
 
Plánovanou dostavbu dvou bloků loni pozastavil ČEZ, když zrušil zadávací řízení. Předtím vláda oznámila, že nemůže garantovat výkupní cenu elektřiny z rozšířeného Temelína. Projekt by se tak nevyplatil. "Ještě dlouho potrvá, než by se mohlo začít stavět. Předpoklad pro vydání stavebního povolení je na rok 2025. Do té doby je samozřejmě čas na nápravu chyb," uvedl Sequens. Dodal, že pokud přicházejí v úvahu na dostavbu Temelína reaktory asijské výroby, musí se stejně celý proces opakovat.
 
Původně se o dostavbu jaderné elektrárny ucházely společnosti Areva, Westinghouse a konsorcium MIR.1200. V novém tendru se chce bojovat o zakázku za odhadovanou cenu 200 až 300 miliard korun i jihokorejská státní energetická společnost KEPCO.
 
zdroj: ČTK