Nezaměstnanost na jihu Čech se v lednu zvýšila na 6,7 pct

Nezaměstnanost v Jihočeském kraji se v lednu zvýšila o pět desetin procentního bodu na 6,7 procenta. Bez práce bylo 29.666 lidí, o 2021 meziměsíčně více. Ve srovnání se stejným měsícem loňského roku to ale bylo o téměř 5600 osob méně a podíl nezaměstnaných byl o 1,2 procentního bodu nižší. ČTK to dnes řekl analytik českobudějovického úřadu práce Jiří Beran.

"V lednu se přišlo nově zaevidovat na úřady práce v Jihočeském kraji celkem 5396 uchazečů o zaměstnání, což bylo o více než 600 lidí více než v předchozím měsíci. Naopak z evidencí kontaktních pracovišť bylo vyřazeno přes 3300 uchazečů, z nichž více než 70 procent si našlo nové zaměstnání," uvedl Beran. K 31. lednu úřady práce evidovaly 28.398 uchazečů o zaměstnání, kteří mohli ihned nastoupit do práce. 
    
Z pohledu krajů se Jihočeský kraj v lednu propadl z třetího na šesté místo, a to za Prahu, Plzeňský, Královéhradecký, Pardubický a Středočeský kraj. Podíl nezaměstnaných na jihu Čech vzrostl ve všech sedmi okresech. Nejvyšší procento nezaměstnanosti bylo na Českokrumlovsku - 9,2 procenta, naopak nejnižší nezaměstnanost byla na Českobudějovicku - 5,5 procenta. 
    
Úřady práce nabízely 4264 volných pracovních míst, na jedno připadalo sedm uchazečů o zaměstnání, meziročně o zhruba 1600 více. "V únoru očekáváme, že nezaměstnanost buďto setrvá na lednové úrovni, anebo dojde k mírnému navýšení," uzavřel Beran. 
    
Nezaměstnanost v celé zemi v lednu opět meziměsíčně stoupla na 7,7 procenta z prosincových 7,5 procenta. Bez práce je 556.191 lidí, o 14.277 více než v prosinci. Pokles teplot podle úřadu utlumil sezónní práce ve stavebnictví. V meziročním srovnání je ale míra nezaměstnanosti stále výrazně nižší, když loni v lednu činila 8,6 procenta. Nyní je bez práce o 73.083 lidí méně než před rokem.
 
zdroj: ČTK