Nezaměstnanost na jihu Čech v březnu klesla na sedm procent

Nezaměstnanost v Jihočeském kraji v březnu poprvé od loňského října meziměsíčně klesla, a to o tři desetiny procentního bodu na sedm procent. Bez práce bylo 30.428 lidí, kteří mohli ihned nastoupit do zaměstnání, tedy o 1197 méně než v únoru. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). 

Údaje jsou podle nové metodiky výpočtu, která stanovuje podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu ve věku 15 až 64 let. Do prosince se vyčíslovala míra nezaměstnanosti, která poměřovala uchazeče o zaměstnání pouze k ekonomicky aktivním lidem. 

Nezaměstnanost se v březnu snížila v celém Česku na osm procent z únorových 8,1 procenta, což odpovídá odhadům analytiků. 
    
"Jihočeský kraj evidoval v březnu čtvrtý nejnižší podíl nezaměstnaných v rámci 14 krajů České republiky, a to po Praze, Plzeňském a Středočeském kraji," řekl ČTK analytik českobudějovického úřadu práce Jiří Beran. Podíl nezaměstnaných klesl ve všech sedmi okresech regionu. Nejvýraznější byl zaznamenán na Prachaticku - o sedm desetin procentního bodu. Nejvyšší byl evidován na Českokrumlovsku - 9,3 procenta, naopak nejnižší na Českobudějovicku 5,6. 
    
Počet volných míst na trhu práce v březnu proti konci února vzrostl o 183. Celkem bylo v kraji evidováno 2807 volných míst, o 500 meziročně více. Na jedno připadalo 11 uchazečů. 
    
"V březnu jsme zaznamenali první dílčí úspěchy při řešení vysoké nezaměstnanosti v našem kraji prostřednictvím nástrojů aktivní politiky nezaměstnanosti, kdy úřady práce nabízejí možnost poskytnutí vyšších mzdových přípěvků zaměstnavatelům, kteří jsou ochotni zaměstnat uchazeče o zaměstnání s problematickým uplatněním na trhu práce," upozornil Beran. Za březen se podařilo rekvalifikacemi, veřejně prospěšnými pracemi nebo společensky účelnými pracovními místy zaměstnat více než 400 zájemců o zaměstnání, z toho 112 bylo zdravotně postižených. 
    
V dubnu analytici předpokládají další snížení nezaměstnanosti, a to především díky očekávanému nástupu sezonních prací. "Na trhu práce lze očekávat zklidnění situace, které bude provázené vyšší poptávkou zaměstnavatelů po nových pracovních místech," uzavřel Beran.
 
zdroj: ČTK