Nezaměstnanost na jihu Čech v lednu stoupla na 7,2 procenta

Nezaměstnanost na jihu Čech se v lednu podle nové metodiky ministerstva práce a sociálních věcí zvýšila na 7,2 procenta. Proti loňskému prosinci tak byla o 0,8 procentního bodu vyšší. Bez práce bylo podle úřadů práce 31.212 lidí, kteří mohli ihned nastoupit do práce, meziměsíčně o 3.449 více. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). 

Podíl nezaměstnaných vyjadřuje nyní podíl lidí nezaměstnaných ze všech obyvatel ve věku 15 až 64 let. Do prosince se vyčíslovala míra nezaměstnanosti, která poměřovala uchazeče o zaměstnání pouze k ekonomicky aktivním lidem. 

Nezaměstnanost se v lednu zvýšila v celém Česku, a to na osm procent, proti loňskému prosinci tak byla o 0,6 procentního bodu vyšší. V zemi bylo bez práce 585.809 lidí. Jihočeský kraj evidoval v lednu pátý nejnižší podíl nezaměstnaných v rámci 14 krajů České republiky po Praze, Plzeňském, Středočeském a Královéhradeckém kraji. 
    
Počet volných míst na jihu Čech mírně vzrostl, a to o 35. Celkem bylo v kraji ke konci ledna evidováno 2485 volných pracovních míst. Na jedno připadalo 13 uchazečů. "V meziročním srovnání bylo v lednu evidováno o 387 volných pracovních míst více. Jejich struktura se proti minulým měsícům nezměnila, tradičně v tomto měsíci je poptávka po sezónních profesích na nízké úrovni," řekl ČTK analytik českobudějovického úřadu práce Jiří Beran. 
    
Podíl nezaměstnaných vzrostl ve všech okresech Jihočeského kraje, přičemž nejvýraznější nárůst byl zaznamenán v okrese Jindřichův Hradec - o 1,2 procentního bodu. Nejvyšší podíl nezaměstnaných v rámci kraje byl evidován na Českokrumlovsku - 9,8 procenta, naopak nejnižší podíl byl na Českobudějovicku - 5,7 procenta. 
    
"V únoru 2013 očekáváme na jihu Čech další postupné navýšení nezaměstnanosti, lze ale předpokládat, že nárůst už nebude v takovém rozsahu jako na začátku roku," uzavřel Beran.
 
zdroj: ČTK