NP Šumava už nechce vlastní chladnokrevné koně

Šumavský národní park nechce nadále chovat vlastní chladnokrevné koně. Sice je stále hodlá využívat pro práci v lese, ale rád by si je na tuto činnost pronajímal od soukromníků. S projektem návratu chladnokrevného koně na Šumavu přišlo před více než rokem předchozí vedení parku. Současné vedení však tvrdí, že jde o příliš nákladnou operaci. Bývalý ředitel NP Šumava Jiří Mánek ČTK řekl, že projekt neměl generovat zisk a šlo o standardní prvek společenské a výchovné funkce, což dělají národní parky i jinde ve světě. 

"Mít své koně pro práce v našich lesích se nevyplatí. Nákladové položky spojené s jejich provozem jsou výrazně vyšší než v případě využívání koní a jejich služeb poskytovaných dodavatelsky," uvedl v tiskové zprávě náměstek ředitele šumavského parku pro péči o lesní ekosystémy Jan Kozel. Dodal, že výdaje narůstají o položky na provoz zvířat, opravy stájí, veterinární péči, podkovářské služby, dopravu na pracoviště, péči o postroje a platy pro speciální pracovníky. 
    
Mánek tvrdí, že peníze investované do projektu byly vynaloženy správným směrem. Díky nim se prý podařilo opravit chátrající objekty v majetku parku, z nichž vznikly stáje, a navíc se tím vytvořila pracovní místa pro lidi z regionu. "Pár Šumaváků tak nemuselo jít na úřad práce, ale dělali to, co umí," uvedl bývalý ředitel. 
    
Náklady na projekt za prvních devět měsíců letošního roku činily podle vedení parku 1,9 milionu korun. A výnosy přinesly v tomto období 400.000 korun. Současný ředitel šumavského parku Pavel Hubený však stojí o to, aby koně nadále v lesích pracovali. Proto chce projekt modifikovat. "Správa parku také nemá svoje těžaře, své harvestory, své železné koně. Všechny tyto věci soutěží a práce koní v lese nemůže být výjimkou. Navíc, záchranu koňských plemen a jejich rozšiřování mají na starosti úplně jiné instituce než národní parky," uvedl Hubený. 
    
Bývalé vedení parku vidí za ukončením projektu další krok k tomu, jak Šumavu méně otevírat turistům. "Místo kydání hnoje by ze strany současné Správy NP Šumava bylo na místě přijít jako chlap a říct: 'My lidi na Šumavě nechceme a podle toho pracujeme a takhle se nám daří naší vizi naplňovat.' To je věc, se kterou sice nemusím souhlasit, ale je to alespoň chlapské jednání, které lze akceptovat," dodal Mánek. 
 
zdroj: ČTK