O pacienty s mrtvicí v Písku pečují bez omezení i v době Covid-19

Písecká nemocnice je jedním z několika zdravotnických zařízení v tuzemsku, která navzdory většímu počtu hospitalizovaných pacientů s Covid-19 nezrušila nebo neomezila akutní péči o nemocné s cévní mozkovou příhodou neboli mrtvicí. Neurologické oddělení nepřetržitě provozuje iktové centrum s urgentním příjmem, díky němuž mají pacienti s mrtvicí co největší šanci na vysokou kvalitu dalšího života.

Řada nemocnic v posledních měsících omezila nebo dokonce zcela zrušila plánované operace, ale i akutní péči ve vybraných oborech. Důvodem je nedostatek personálu kvůli Covid-19. V návaznosti na vysoký počet pacientů s tímto virovým onemocněním se totiž zdravotníci z různých oddělení přesouvají do covidových center a ve svém oboru pak chybí.

„Naše iktové centrum pečuje o pacienty s cévní mozkovou příhodou nepřetržitě a stále bez omezení. Nemocní tak stále mají co největší šanci na vysokou kvalitu dalšího života i v této době. Je to díky dostatečnému počtu zdravotníků, jejich prvotřídní práci, obětavosti a vhodně nastavenému systému řízení oddělení neurologie i iktů,“ uvedl předseda představenstva Nemocnice Písek MUDr. Jiří Holan, MBA.

V písecké nemocnici ošetřují osoby s cévní mozkovou příhodou bez zbytečných prodlev na jednom centrálním místě – takzvaném urgentním příjmu. Nemocným zaručuje nepřetržitou odbornou péči v plném rozsahu. „Jakmile lékař zdravotnické záchranné služby diagnostikuje cévní mozkovou příhodu, zavolá na takzvaný iktový telefon do naší nemocnice, který u sebe nosí aktuálně sloužící neurolog. Ten se okamžitě poté dostaví na urgentní příjem našeho iktového centra, kam záchranka pacienta přiveze. Následuje rychlé laboratorní vyšetření, neurologické vyšetření a CT mozku a mozkových cév. Během krátké doby, řádově minut, je tak zjištěn stav a rozsah mozkové příhody. Neurolog pak může navrhnout a zahájit cílenou léčbu, na které se často podílejí také další odborníci, a to okamžitě. Čas totiž hraje naprosto zásadní roli v úspěchu léčby,“ přiblížil podstatu urgentního příjmu primář Neurologického oddělení Nemocnice Písek Karel Bechyně.

 

Špičkovou práci lékařů píseckého iktového centra vloni ocenila Evropská organizace ESO a udělila mu certifikát kvality péče o pacienty s mrtvicí a jinými cévními onemocněními mozku. Certifikát platí pět let.

Zdroj: 

MUDr. Jiří Holan, MBA, předseda představenstva, Nemocnice Písek, a.s.