Okresní města Jihočeského kraje schválila úsporné rozpočty

Tři ze sedmi okresních měst Jihočeského kraje počítají v příštím roce s vyššími výdaji než příjmy. Patří k nim České Budějovice, Písek a s nepatrným saldem i Český Krumlov. Hospodaření měst ovlivní financování dotovaných projektů. Rozpočty třeba nepočítají s již schválenými dotacemi. Na krytí schodku radnice použijí přebytky hospodaření z minulých let, zapojení peněz z různých fondů a také nevyčerpané úvěry. Jindřichův Hradec, který je nejméně zadluženým městem v kraji, bude rozpočet tradičně schvalovat až v příštím roce. 

Rozpočet Českých Budějovic pro rok 2014 počítá s příjmy 1,66 miliardy korun, přičemž výdaje budou o 259 milionů vyšší. Kvůli předfinancování evropských projektů se celkové zadlužení města zvýší na 900 milionů. Na kapitálové výdaje počítá schválený rozpočet s 569 miliony korun, zhruba stejně jako loni. Dostavěno by mělo být například Komunitní centrum na sídlišti Máj, rozšířena kapacita Domu s pečovatelskou službou, pokračovat bude regenerace sídliště Vltava a výstavba Zanádražní komunikace. 
    
Tábor, druhé největší jihočeské město, bude v příštím roce hospodařit s rozpočtem s přebytkem 3,2 milionu korun. Očekávané příjmy jsou 890 milionů korun. Kapitálové výdaje dosahují 304 milionů. Stále nejnákladnější akcí zůstává projekt odbahnění Jordánu, který by měl v roce 2014 skončit. Půjde na něj dalších 206 milionů korun, z toho město zaplatí 18 milionů. 
    
Výdaje Strakonic, nejzadluženějšího města v kraji, budou příští rok nižší o 43 milionů než příjmy. Nejvýznamnější investicí příštího roku bude pokračování rekonstrukce úpravny vody v Pracejovicích za 152 milionů korun, získaná dotace pokryje 88 milionů. 
    
Rozpočet Českého Krumlova počítá s příjmy 267,377 milionu korun a výdaji 271,177 milionu. Saldo necelé čtyři miliony korun pokryje město z nového úvěru. Na investice zastupitelé určili téměř 50 milionů korun. Součástí rozpočtu není schválená dotace na revitalizaci klášterů přes 100 milionů korun, kvůli průtahům s výběrovým řízením na zhotovitele není jasné, zda stavba vůbec začne. Rozpočet počítá třeba s rekonstrukcí zimního stadionu. 
    
Prachatice budou příští rok hospodařit s přebytkovým rozpočtem s příjmy 218,724 milionu korun. Přebytek, téměř devět milionů korun, půjde na splátky úvěrů. Na investice je plánováno přes 43 milionů korun, třeba na hřiště na bruslení a hokejbal, modernizaci čistírny odpadních vod a rekonstrukce dalších komunikací. Investice budou vyšší, pokud městu bude potvrzena dotace na výstavbu sběrného dvora a získá příspěvek na zateplení škol. 
    
Jen Jindřichův Hradec schválí rozpočet na počátku roku, zastupitelé už ale rozhodli o tom, že odpady, nájemné, voda ani teplo ve městě nepodraží.
 
zdroj: ČTK