Penziony na Lipensku na Vánoce hlásí z 90 procent obsazeno

Hotely a penziony na Lipensku jsou na vánoční svátky zarezervovány z 90 procent, zbývají poslední volná lůžka. Novinářům to dnes řekl jednatel společnosti Lipno Servis Roman Meliška. Rekreanty tam čekají novinky za zhruba sedm milionů korun, třeba nová školní sjezdovka a hřiště pro děti do čtyř let. Do rozvoje turistické infrastruktury podle starosty Zdeňka Zídka musela investovat i obec, aby stačila náporům turistů. 

Na lyžaře čeká ve Skiareálu Lipno nová Jezerní sjezdovka dlouhá 1400 metrů s výhledem na lipenské jezero, nová školní sjezdovka, kde se o lyžaře na svahu dlouhém 1250 metrů bude starat na 120 certifikovaných instruktorů, a také nová lyžařská školka pro děti do čtyř let. Další novinkou je prodloužení jízdy skibusu z Lipna nad Vltavou až do Černé v Pošumaví. Loni za sto dní převezl zdarma 10.000 turistů, provozovatele 12 jízd denně přišlo na půl milionu korun. 
    
Ve skiareálu je už všechno připraveno na zasněžování, jakmile to počasí dovolí, spustí provozovatelé 42 sněžných děl a tyčí. Investice do zasněžování se vyplatily zejména loni, kdy počasí nepřálo. Zatímco jinde sjezdovky uzavírali, ve skiareálu Lipno se podařilo vytvořit dobré lyžařské podmínky. 
    
"My máme na Lipně zvláštní úchylku, že každý den všichni sledujeme všechny meteorologické weby, v květnu tlačíme rtuť teploměru nahoru, aby už se dalo koupat, od října dolů, aby se daly zasněžovat sjezdovky," uvedl starosta Zdeněk Zídek. Obec musela letos investovat do nového vodojemu a rozšíření čistírny odpadních vod, aby stačila náporu turistů. Za deset let pak do infrastruktury investovala na 360 milionů korun. 
    
Loni začala sezona ve skiareálech na jihu Čech 5. prosince, na Kvildě dokonce 30. listopadu, a skončila letos 15. března. 
 
zdroj: ČTK