Písek je nejlepším místem pro podnikání v jižních Čechách

Výhodná poloha, nízké poplatky, dobrá komunikace radnice s podnikateli i slušný objem dotací získaných na rozvoj města z fondů EU. To jsou hlavní důvody, proč se podnikatelsky nejpřívětivějším městem Jihočeského kraje stal Písek. Zvítězil v sedmém ročníku krajského srovnávacího výzkumu Město pro byznys, jehož výsledky dnes zveřejnil týdeník Ekonom. Druhou příčku obsadily Prachatice, třetí skončil Jindřichův Hradec. Písek podle mluvčího radnice Romana Ondřicha titul získal potřetí. 

"Písecká radnice se snaží vycházet svým podnikatelům vstříc. Tři ze čtyř poplatků, které se týkají podnikání, jsou nastavené na nejnižší úroveň v regionu," uvedla za pořadatele Kristína Dobešová. Dobré výsledky přinesl i test elektronické komunikace, ve kterém se sleduje rychlost, vstřícnost a kvalita odpovědí živnostenského úřadu na dotazy podnikatelů. Písek obsadil čtvrté místo v kraji. 
    
Radnice si na otevřené komunikaci a transparentním jednání zakládá. "Snažíme se podnikatele podporovat. Jsme hodně otevřená radnice. Lidé se jen těžko dostávali k dokumentům, a tak jsme začali všechny dokumenty zastupitelstva zveřejňovat. Kdyby neexistoval zákon o osobních údajích zveřejnili bychom úplně všechno," řekl odstupující písecký starosta Ondřej Veselý. 
    
Druhé místo letos získaly Prachatice. Město má nejnižší nezaměstnanost v kraji, nejčistší ovzduší, dostatek lékařů a nižší ceny bytů. Třetí příčka připadla Jindřichovu Hradci. Tamní radnice vykazuje v krajském srovnání dobré ekonomické výsledky. Má nejlepší iRating společnosti CRIF - Czech Credit Bureau, nejnižší náklady na dluhovou službu a druhou nejvyšší likviditu a kvalitní internetové stránky. 
    
Výzkum, který zpracovala agentura Datank, se uskutečnil ve 205 obcích s rozšířenou působností a 22 městských částech hlavního města. Nejlepší vzešly z hodnocení celkem 42 kritérií. Ceny budou předány 2. prosince v Praze. 
 
zdroj: ČTK