Počet výjezdů jihočeských záchranářů loni opět stoupl

Počet výjezdů jihočeské záchranné služby loni vzrostl na 75.625 událostí. Znamená to narůst o více než čtyři procenta v porovnání s rokem 2013. Největší podíl všech zásahů tvoří interní diagnózy. ČTK to řekla mluvčí jihočeské záchranné služby Petra Kafková. 

"Do této kategorie nepatří úrazy a psychická onemocnění. Jinak vše ostatní spadá do interní diagnózy," řekla Kafková. Záchranáře si velmi často volají lidé s onemocněním oběhového systému nebo virovými nemocemi. 
    
V průměru posádky vyráží do terénu každých sedm minut. Na každý den tak pro jihočeské záchranáře vychází 209 výjezdů. V roce 2010 zasahovali přibližně u 60.000 událostí. Od té doby počet výjezdů vzrostl o čtvrtinu. 
    
Zvýšení statistiky způsobil mimo jiné i fakt, že jihočeská záchranná služba postupně zaváděla takzvaný randez vous systém, loni jej aplikovala v posledních oblastech na Českokrumlovsku a Jindřichohradecku. Při něm k některým případům nejprve vyráží jen posádka bez lékaře a až, pokud je to nezbytně nutné, vyjede na místo následně i sanitka s doktorem. "Věříme, že i to stálo za navýšením počtu výjezdů. Doufáme, že nyní by se tato statistika mohla stabilizovat," uvedla Kafková. 
    
Záchranáři mají tradičně nejvíce práce na Českobudějovicku. Tam vzhledem k velké hustotě zalidnění loni zasahovali u 24.945 případů.
    
Jihočeská záchranná služba má přibližně 550 zaměstnanců, a to včetně administrativních pracovníků. "Dlouhodobý podstav je u lékařů, kdy musí sloužit řada externistů," uvedla Kafková. 
    
Záchranná služba letos otevřela nové výjezdové místo v Kunžaku na Jindřichohradecku. V létě chce zahájit provoz posádky v Horní Plané na Českokrumlovsku. Záchranáři v Jihočeském kraji vyjíždějí k událostem ze 30 stanovišť.
 
zdroj: ČTK