Podivínský: Dostavba dvou temelínských bloků je důležitá

Podle nového ministra životního prostředí Tomáše Podivínského je plánovaná dostavba 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Temelín důležitá pro energetickou stabilitu země. Dodal, že ekonomická situace na trhu energetiky je momentálně pokřivena dotacemi do obnovitelných zdrojů. Podivínský to dnes řekl novinářům poté, co navštívil temelínskou elektrárnu.

Pokud úřednická vláda Jiřího Rusnoka dostane od Poslanecké sněmovny důvěru, může se prý kabinet zásadnějším způsobem vyjádřit k parametrům dostavby Temelína. "Může se také vyjádřit k financovatelnosti výroby v jaderné elektrárně a k mechanismům, které by umožnily ekonomiku výstavby nových bloků," řekl Podivínský.
 
Temelín podle něj dokazuje, že je bezpečným zařízením. Navíc se prý jiné zdroje energie nemohou s jaderným srovnávat. "Pokud bychom převedli výkon těch dvou současných bloků na uhlí, představovalo by to 150 kilometrů dlouhý vlak s vagony uhlí. Pokud bychom zkusili energie z Temelína převést na solární elektrárny, tak jde o 50.000 fotbalových hřišť plochy," řekl Podivínský, který se problematice Temelína věnuje řadu let.
 
Dodal, že nezná názor ostatních členů nové vlády na jaderné elektrárny. Ale na toto téma už mluvil s premiérem Jiřím Rusnokem. "A naše názory na jadernou energetiku a na elektrárnu Temelín jsou velmi blízké," uvedl Podivínský.
 
Dostavba elektrárny má začít zhruba za pět let. Podle původního harmonogramu by měl být znám vítěz výběrového řízení na stavbu dvou nových bloků elektrárny v jižních Čechách letos na podzim. Dostavba Temelína by byla jednou z největších zakázek v české historii, náklady investice se odhadují na 200 až 300 miliard korun. ČEZ v březnu dokončil předběžné hodnocení nabídek zájemců o Temelín a nyní jedná s americko-japonskou společností Westinghouse a s česko-ruským Konsorciem MIR.1200 o vylepšení jejich nabídek. Konečné rozhodnutí se očekávalo letos na podzim.
 
Nové dva bloky Temelína by měly více než zdvojnásobit výkon elektrárny ze současných 2000 megawattů. Do provozu by podle představ ČEZ měly být uvedeny v roce 2025 a elektřinu by měly vyrábět 60 let.
 
zdroj: ČTK