Předčasné volby v Jihočeském kraji by podle průzkumu vyhrála ČSSD

V Jihočeském kraji by v předčasných sněmovních volbách podle takzvaného volebního potenciálu, který pro Českou televizi (ČT) zpracovaly agentury Median a STEM/MARK, zvítězila ČSSD s 31 procenty hlasů. Druhé by skončilo ANO 2011 s 20 procenty a třetí KSČM s podporou 19,5 procenta hlasů. Občanská demokratická strana, vítěz posledních parlamentních voleb v Jihočeském kraji, by podle průzkumu momentálně dostala 12,5 procenta hlasů. 

Agentury se dotázaly 1018 respondentů. Celkový počet respondentů, kteří vstoupili do výpočtu volebního potenciálu stran, je 742. Podle průzkumu má TOP 09 potenciál 19, Úsvit přímé demokracie 11, KDU-ČSL 9,5 procenta, Strana zelených 7,5 a SPOZ šest procent. Agentury sbíraly data v regionu od 30. září do 6. října. 
    
Volební potenciál ukazuje, kolik procent hlasů by strana mohla v současné době získat, pokud by se k ní přiklonili všichni lidé, kteří její volbu reálně zvažují a nevylučují účast u voleb. Suma volebních potenciálů proto přesahuje 100 procent. Je také třeba počítat se statistickou chybou od 1,5 procenta u stran s nejnižším potenciálem po 3,5 procenta u stran s potenciálem nejvyšším. 
    
V Jihočeském kraji půjde do předčasných parlamentních voleb, které se uskuteční 25. a 26. října, osmnáct stran a hnutí. Je to o jeden subjekt více než v roce 2010. Kromě tradičních stran budou o hlasy voličů i letos usilovat nově vzniklé politické formace. 
    
Ve volbách v roce 2010 získali v Jihočeském kraji největší podporu občanští demokraté, tehdy je volilo 21,36 procenta. Na druhém místě tehdy skončila ČSSD (20,55 procenta) a třetí TOP 09 (17,39 procenta). 
 
zdroj: ČTK