Přibývá obézních, kterým s hubnutím pomáhají léky
V Písku roste počet obézních lidí, kteří v rámci redukce váhy sáhnou po lécích na hubnutí. Vyplývá to z bilance jediné XXL ambulance v Jihočeském kraji, kterou provozuje Nemocnice Písek, a. s. Většina pacientů, kteří se rozhodli zhubnout pod lékařským dohledem v posledním půlroce, si nechala léky předepsat.
„O léky na hubnutí je v poslední době velký zájem. Obézním pacientům, kterým nadváha způsobuje další onemocnění, je také doporučíme a předepíšeme. Samozřejmě pouze v případě, že jim to dovolí jejich zdravotní stav,“ uvedla MUDr. Diana Bouzekri Johnová, vedoucí lékařka XXL ambulance v Nemocnici Písek.
Důvodem zvýšeného zájmu o léky na hubnutí je jejich výrazné zlevnění, k němuž došlo po odeznění druhé pandemické vlny Covid-19. „Léky na hubnutí jsou cenově dostupnější, dokonce takřka o polovinu, takže si je může dovolit více pacientů. A protože jsou účinné a při hubnutí skutečně pomáhají snížit chuť na jídlo i pocit hladu a podporují metabolismus, je o ně zájem,“ řekla Diana Bouzekri Johnová, která s pomocí nutriční terapeutky dohlíží na hubnutí osob s nadváhou.
Ambulance funguje pod záštitou OB Kliniky v Praze – centra pro léčbu obezity a onemocnění s ní spojených a věnuje se péči o obézní a extrémně obézní pacienty s BMI nad 35. Jejím cílem je prostřednictvím redukce váhy předcházet civilizačním chorobám a zlepšit kvalitu života klientů. Léčbu obezity tu vždy zahajují úpravou stravovacích návyků v kombinaci se zvýšením pohybové aktivity. Každý pacient získá po úvodním komplexním vyšetření individuální léčebný plán. Jednou za 4 – 8 týdnů pak dochází na pravidelné kontroly, při nichž ho zváží, změří a nutriční terapeutka s ním podrobně rozebere jídelníček.
„Léčbu volíme individuálně podle tíže obezity, přidružených nemocí i na základě určité historie hubnutí. Naši pacienti totiž mnohdy prošli různými poradnami bez zdravotního dohledu a když už se jim podařilo zhubnout, tak často za cenu v řádech desetitisíců korun a navíc s jojo efektem, tedy opětovným zvýšením hmotnosti,“ sdělila vedoucí lékařka písecké XXL ambulance.
„Pokud pacient spolupracuje a dodržuje doporučená opatření, ve většině případů vede léčba k úspěšné redukci váhy. Mnohdy stačí odbourat základní neřesti jako je konzumace slaných a sladkých pochutin nebo například uzenin,“ sdělila nutriční terapeutka XXL ambulance Bc Zuzana Dvořáková.
Píseckou XXL ambulanci nemocnice provozuje po covidové přestávce opět od letošního května. Zájemci ji naleznou proti interní příjmové ambulanci v pavilonu G. Ordinuje se v ní každé úterý odpoledne, konkrétně od 12.30 do 15.00, a zájem je enormní.
„Lidé byli v posledních letech v rámci nejrůznějších covidových omezení odkázáni na pobyt doma, nemohli navštěvovat sportovní zařízení. Absence kontaktu se společností u nich často podpořila špatné stravovací návyky. Zejména proto osob s nadváhou přibylo. Naštěstí je ale také dost těch, které to chtějí řešit,“ řekla lékařka Diana Bouzekri Johnová. Doplnila, že většinu (80 %) pacientů písecké XXL ambulance tvoří ženy, protože bývají více motivovány i ochotny svou obezitu řešit.