Právě se nacházíte:

Přívlač s čeburaškou

Určitě to všichni znáte, zvláště pokud je vaše oblíbená metoda lovu přívlač. Potřebujete rychle změnit velikost jiggové hlavičky na nástraze, ale po opětovném napíchnutí jiné hlavičky již nástraha na jiggovce nedrží. V této chvíli můžete použít buď sekundové lepidlo a nástrahu přilepit, a nebo místo jiggových hlav používat čeburašku.

Čeburaška je malý velký zázrak, který vymysleli ruští rybáři a mezi příznivci lovu ryb přívlačí se šíří doslova jako lavina. Co to ta čeburaška vlastně je? Čeburaška je zátěž k lovu dravých ryb přívlačí, jež je k háčku připojena kloubově, což napomáhá lepšímu pohybu ve vodě a následnému vydráždění dravé ryby k záběru.

„kloubové spojení napomáhá k lepšímu pohybu nástrahy“

Čeburaška má kulatý tvar jiggové hlavičky, ale dělají se i čeburašky stand up, které vám zajistí, aby nástraha nepadala takzvaně na bok. Čeburaška je vyvážená. V jedné třetině má malý, ovšem velmi pevný drátek, na nějž se dá navléknout tzv. čeburaškový háček. Tyto háčky jsou výjimečné v tom, že na ramínku mají dva malé protihroty, tudíž nástraha nesjíždí z háčku, a mají vetší průměr očka, jež zajišťuje lepší kloubové spojení.  Ale v podstatě se dá použít jakýkoliv háček podle potřeby rybáře. Třeba i offsetový háček od firmy Crazy fish.

Velkou výhodou čeburašky je, že nástraha vám zůstává nastražená na jednom a tom stejném háčku, ale zátěž se dá libovolně měnit. Když chytám na mělké vodě okolo 2 metrů, používám čeburaškovou zátěž třeba 5 gramů, a když následně přejdu na úsek hlubší, jen čeburaškovou zátěž vyvleču z očka háčku a nasadím zátěž těžší. Nástraha se mi přitom vůbec neničí a nemusím ji neustále přepichovat.

„nástraha zůstává nastražena na jednom háčku“ 

Čeburaška se vyrábí především z olova, ale na našem eshopu Moje přívlač můžete najít i wolframové čeburašky od firmy Shark. Použitím wolframu se docílilo o 1/3 menší velikosti a daleko větší zvukové i vlnové odezvi při dopadnutí  čeburašky a nárazu o dno.

Čeburaška se vyrábí v opravdu mnoha velikostech. Dělají se čeburašky od 1 gramu až po 50 gramů, takže si vybere opravdu každý sebevíc náročný rybář. Širokou nabídku čeburašek nabízí firma Crazy fish.

Další způsob, jakým se dá čeburaška využít, je v momentě, kdy chci lovit přívlačí na mrtvou rybku. Při tomto způsobu se často upevňuje před háček broček okolo 2 gramů, aby se nám rybka dostávala lépe ke dnu a pomalu propadala vodním sloupcem. Když chceme takto lovit, nemusíme s sebou na ryby tahat žádné bročky, které se dají jen těžko opětovně použít, stačí mít v kapse čeburašku - tu jednoduše připnu k očku háčku, na němž mám nastraženou mrtvou rybku, a okamžitě mohu chytat.

Abych nezůstal jen u kladů - jednou z velkých nevýhod je neúplná funkčnost u některých typů přívlačových nástrah. Někdy se může stát, že se díky kloubovému spojení některé nástrahy mohou ve vodě přetáčet a nemusí mít ten správný chod nástrahy. Ale dle mého názoru funguje čeburaška u 95 procent gumových nástrah úplně bezchybně.

Další důležitá věc je použití karabinky před uchycením do čeburašky. Jak z důvodu rychlejšího měnění nástrah, tak z důvodu zajištění čeburašky, aby vám nemohla postupně sjet z drátku, na kterém je připnutý háček.

Podle mě je používání čeburškových hlav i finančně méně náročné než neustálé kupování jiggových hlav. Stačí vám pár různých zátěží čeburašek a nějaké ty háčky a můžete jít okamžitě vláčet na jakýkoliv typ vody a ve vteřině se přizpůsobit jakýmkoliv podmínkám. Někdy dravci chtějí opravdu jemný a pomalý pohyb nástrahy, někdy je naopak vhodný pohyb opravdu agresivní a rychlý a právě v takových chvílích bude čeburaška vaším velkým pomocníkem.

Já osobně každý rok při přívlači namotám stovky kilometrů šnůry, proházím tisíce míst, vyzkouším desítky nástrah, ulovím desítky ryb a za sebe mohu říci, že moderní přívlač si již bez čeburašky nedovedu představit a klasické jiggové hlavy jsem už ze své tašky téměř vyřadil. Kamarádi rybáři, ať se Vám u vody daří, ať Vám čeburaška přinese mnoho radosti a krásných úlovků.

https://www.mojeprivlac.cz