Rusnok se chce v případě Letů nejprve seznámit s doporučením OSN

Předseda vlády Jiří Rusnok se chce nejprve seznámit s výzvou Výboru OSN pro lidská práva, který požaduje uzavření vepřína v Letech na Písecku. Ten stojí v těsné blízkosti Pomníku bývalého sběrného tábora pro Romy. Konkrétnější stanovisko vlády k tomuto problému premiér dnes na uctění obětí romského holokaustu v Letech říct nechtěl.

"Nejprve se musíme seznámit s tím doporučením výboru OSN, jeho zdůvodněním a hlavně realitami této situace. Tvrdit cokoliv před tím by bylo příliš troufalé," řekl Rusnok novinářům. Proti tomu, že pomník v Letech se nachází v těsné blízkosti vepřína, protestují především pozůstalí Romové a aktivisté zaměření na lidská práva. Roky žádají zrušení vepřína. Bývalý premiér Petr Nečas (ODS) však loni řekl, že vláda nemá peníze na to, aby vepřín odkoupila.
 
Premiér se dnes v Letech na Písecku účastnil akce, která připomněla dvě výročí spojená s bývalým místním cikánským táborem provozovaným za druhé světové války. Přesně 1. srpna 1942 před 71 lety provoz tohoto zařízení začal a o rok později 8. srpna skončil. V táboře zemřelo 326 mužů, žen i dětí.
 
"Navíc si 2. srpna připomínáme Mezinárodní den obětí romského holocaustu a ukončení činnosti romského kárného tábora v Osvětimi," řekl novinářům Milouš Červencl, ředitel Památníku Lidice, pod nějž pietní místo v Letech spadá.
 
Po slavnostních projevech začal v amfitéatru poblíž bývalého pohřebiště Romů koncert skupiny Bachtale Apsa s Máriem Bihárim. Jako host během kulturního programu vystoupila také herečka Bára Hrzánová.
 
Letský tábor byl vězením pro Cikány, cikánské míšence a osoby žijící po cikánsku. V nelidských podmínkách zde zemřelo přes 300 osob. Dalších 540 vězňů bylo posláno do vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau.
 
zdroj: ČTK