Schodek rozpočtu Jihočeského kraje v roce 2014 bude 305 milionů

Návrh rozpočtu Jihočeského kraje je opět schodkový. V roce 2014 počítá s příjmy 11,6 miliardy korun a výdaji 11,9 miliardy korun. Schodek 305 milionů korun bude kryt ze zůstatků účelových fondů. Kraj nepočítá s žádným nový úvěrem, splácet bude starý úvěr od Evropské investiční banky (EIB) částkou 275 milionů korun. Novinářům to dnes řekl hejtman Jiří Zimola (ČSSD). Návrh rozpočtu projedná zastupitelstvo 5. prosince. 

Schodek a splátka půjčky budou kryty z fondu vodního hospodářství ve výši pět milionů korun, z fondu rozvoje školství zhruba 50 miliony, 113 miliony z fondu rozvoje sociálních oblastí a zbylých asi 410 milionů půjde z letos zřízeného fondu rezerv a rozvoje kraje. 
    
"Připravovaný rozpočet, zejména na příjmové straně, vycházel z vládního návrhu rozpočtu. Ten počítal s růstem ekonomiky pro rok 2014 o 1,3 procenta. Současně nám tak predikuje všechny daňové příjmy," uvedl hejtman. 
    
Prioritami rozpočtu kraje jsou finanční zajištění udržitelného rozvoje kraje, dosažení maximálních dotací ze Strukturálních fondů EU, příprava projektů k uplatnění do dalšího programovacího období, zachování platnosti úsporných opatření u všech provozních výdajů, udržení provozu všech zřizovaných organizací a také garance splátek dříve přijatých úvěrů. 
    
Největší položkou v příjmech jsou příjmy ze sdílených daní ve výši 4,85 miliardy Kč, tedy přes 35 procent z celkových příjmů. Nejvýznamnější jsou takzvané průtokové peníze, které sice jdou ze státního rozpočtu přes krajských rozpočet, ale kraj je dále přeposílá jednotlivým organizacím, z těch poplyne do rozpočtu 5,5 miliardy, tedy 47,4 procenta z celkových příjmů. Další významnou příjmovou položkou jsou projekty EU, které již byly realizovány - tady kraj očekává zhruba 1,7 miliardy, něco málo přes 14 procent celkových příjmů. 
    
Výdaje běžné a kapitálové jsou v poměru zhruba 80:20 procentům, 9,5 miliardy půjde na běžné výdaje. Kapitálové, tedy investiční výdaje, jsou navrženy ve výši 20,3 procenta, to je 2,418 miliardy korun. 
    
Investice bude ještě projednávat finanční výbor kraje a zájemci ho uvidí od 20. listopadu na webu kraje. Kraj hodlá pokračovat v opravách silnic, peníze půjdou do rozvoje Jihočeského letiště, investovat se bude do nemocnic a sociálních zařízení stejně jako do škol v majetku kraje. 
    
Návrh rozpočtu počítá s 270 miliony korun, které poplynou do grantové politiky kraje, tedy stejně jako letos a v letech minulých. Granty ale budou centralizované z jednotlivých odborů kraje do jedné kapitoly. Z 270 milionů korun pak půjde na projekty Programu obnovy venkova 94 milionů korun, což je o čtyři miliony meziročně více a absolutně nejvíce ze všech 14 krajů. 
 
zdroj: ČTK