Sezona na zámku v Třeboni začne výstavou amarylis

Na úvod turistické sezony chystají na zámku v Třeboni ojedinělou výstavu amarylis. Stovky zvonů těchto tradičních pokojových květin zaplní rožmberskou zámeckou trasu od 11. dubna minimálně na devět dnů. Letošní devátý ročník výstavy je věnován 400. výročí narození Jana Adolfa I. ze Schwarzenbergu a má podtext Amarylis a proutí, řekl dnes ČTK kastelán Pavel Hofman. 

Stovky různobarevných amarylis objednává správa zámku v Nizozemsku, do Třeboně květy dorazí v krabicích sevřené do malých poupat. Zaměstnanci je pak přenášejí z chladnějších místností do teplejších, a naopak, aby všechny na dobu aranžování vykvetly. Stejná práce zaměstnance zámku čeká s vlastní sbírkou amarylis v květináčích, která čítá zhruba stovku kusů. "Strefit se do termínu, aby nám kvetly na začátku turistické sezony, je trochu alchymie, vycházíme z toho, že amarylis po zasazení vykvétá za 30 až 50 dnů," uvedl kastelán. 
    
V zámecké sbírce jsou desítky variant jak s jednoduchými, tak plnými květy, v barvě bílé, bílo-zelené, růžové i červené. Amarylis neboli hvězdníky mají dva nebo tři květy, některé až pět. Ze starších cibulí vyroste více stvolů. Velikost květu se pohybuje od necelých deseti do 20 centimetrů. "Běžně jsou známé jasně červené a bílé, proto jsme se rozhodli, že lidem ukážeme, že ta škála je mnohem širší," podotkl Hofman. 
    
Za jediný víkend výstavu obvykle navštíví tisíc lidí. První ročník se nesl v duchu Velikonoc, další třeba s podtextem Amarylis a garderoba či Amarylis a fantazie. K nejúspěšnějším patřila Amarylis a tulipány. Zajímavá byla japonská inspirace Amarylis a sklo. Další ročníky byly v duchu maškarním a vazby v zrcadle staletí. Na květinových aranžmá se vedle místních podílí i experti z dalších jihočeských zámků. 
    
"Tentokrát bude v aranžmá využito proutí, vrbové, březové i jiné, objeví se také větší množství košíkářských výrobků. Aranžmá jsou na zemi, na nábytku, na zábradlí či na schodech," uvedl Hofman.
    
Výstavu o víkendech tradičně doplní vystoupení skupin historického tance a šermu, 18. dubna bude také velký květinový trh. Po celou dobu výstavy si návštěvníci mohou koupit cibule amarylis v konírně zámku. 
 
zdroj: ČTK