Silný vítr zaměstnal hasiče

Silný vítr na jihu Čech v noci na středu polámal větší množství stromů. Hasiči proto zasahovali u více než čtyř desítek událostí. Nejčastěji se jednalo o odklízení padlých stromů a větví z vozovek. Vítr v Jihočeském kraji dosahoval na některých místech rychlosti až 90 kilometrů za hodinu. ČTK o tom informovala mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů a meteorologové.  

Silný vítr nejprve ve středu kolem 23:00 zasáhnul oblast Českokrumlovska, později začala lámat stromy i na Českobudějovicku, Prachaticku a Jindřichohradecku. "Nemáme hlášené žádné zraněné osoby. Hasiči nezasahovali u žádného případu pádu stromu na domy či auta," uvedla Matějů.
 
Nyní hasiči zasahují u Netolic na Prachaticku na silnici II/122, která vede do Českých Budějovic. Odstraňují tam padlý strom z komunikace. Jinde by neměl být provoz omezen.
 
Silné nárazy větru evidovaly meteorologické stanice na Churáňově na Prachaticku a v Kocelovicích na Strakonicku. V obou případech tam vítr dosahoval rychlosti 90 kilometrů za hodinu. Ještě silněji foukal na vrcholu nejvyšší šumavské hory Velkého Javoru u Železné rudy. Tam rychlost větru v noci překonala hranici 126 kilometrů za hodinu.
 
zdroj: ČTK