Sjízdnost silnic a železnice v Jihočeském kraji

Celé dopoledne pokračovali hasiči na jihu Čech v odstraňování stromů spadlých na komunikace. Zatímco v pondělí byli na 62 místech, dnes dopoledne na 31, většinou opakovaně. Nejvíce práce mají stále na Prachaticku a Jindřichohradecku, zprovozňovat silnice pomáhají také na Českokrumlovsku. Žádné výjezdy kvůli námraze na stromech neměli na Českobudějovicku, Písecku, Strakonicku a jediný na Táborsku. Ledovkou a námrazou je zasažen jih Jihočeského kraje.

Silničáři vozovky od víkendu solí, přesto se v noci na dnešek vytvořila na mnoha místech těžko sjízdná námraza a ledovka. Krátkodobě stála doprava třeba na silničních tazích do Německa na Vimpersku. Policie podle mluvčího Jiřího Matznera nemá hlášenou žádnou závažnou nehodu, která by komplikovala provoz.
 
Profesionální meteorologické stanice hlásí stále teploty kolem bodu mrazu. Nejvíce mrzne na šumavském Churáňově, kde je minus 3,2 stupně, sněží a padá mrznoucí mlha. Mrzne také na východní straně kraje sousedící s Vysočinou. Mírně nad bodem mrazu je na Českobudějovicku. Ledovka se bude při mrznoucím dešti tvořit na většině území České republiky až do středečních 18:00. Meteorologové o den prodloužili platnost své výstrahy.
 
"Od pondělního poledne do dnešního rána zasahovaly hasičské jednotky v Jihočeském kraji u téměř 90 událostí, které jsou spojeny s přicházejícím zimním počasím.  Dnes dopoledne byli na dalších 31 místech, většinou opakovaně," řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Vendula Matějů. "Ve všech případech jednotky odklízely stromy, které vlivem námrazy padaly na silnice. Nemáme hlášené žádné zraněné osoby, ani žádné stromy spadlé na auta či domy," dodala mluvčí. Bez zranění se obešla i pondělní nehoda u Zbytin na Prachaticku, kde večer narazil osobní vlak do spadlého stromu.
 
Ráz počasí se podle meteorologů na jihu Čech příliš měnit nebude. Bude zataženo, občas bude pršet nebo mrholit a od středních poloh bude padat déšť se sněhem nebo sníh.
 
zdroj: ČTK