Právě se nacházíte:

Slavnost malby

Obrazy 19. a 20. století ze sbírky Karlštejnská a. s.  

Jména jako Chitussi, Čapek, Špála zná každý, i když se o výtvarné umění nijak zvlášť nezajímá. A právě díla takových umělců budou po celý duben a květen k vidění v Galerii Prácheňského muzea v Písku. Výstava nazvaná „Slavnost malby“ představí exkluzivní kolekci obrazů 19. a 20. století především s námětem krajinomalby. Jedná se o díla ze sbírky Karlštejnská a.s., která se velice úspěšně prezentovala v roce 2015 v Jízdárně Pražského hradu pod názvem „Má vlast“. Písecká výstava představuje trošku menší výběr obrazů, než byl k vidění v Praze, přesto jde o mimořádnou příležitost spatřit v originále skutečně slavná jména. „Z autorů 19. století budou zastoupeni Mikoláš Aleš, Václav Brožík, Julius Mařák, z autorů století dvacátého pak například Ota Bubeníček, Bohumil Kubišta, Václav Špála“, vyjmenovává ředitel Prácheňského muzea PhDr. Jiří Prášek. Celková pojistná částka zhruba šedesátky děl činí více než 42 milionů korun, takže muzejní galerie bude hlídána ve speciálním režimu. 
Nejčastějšími motivy na vystavených dílech jsou polní lány, lesní scenérie, rybníky, potoky čili česká krajina ve všech svých podobách a náladách. Kolekci kurátorka doplnila několika díly s figurativní tématikou a městskými zákoutími. Celou expozici pak ozvláštní dvě sochy v téměř životní velikosti od sochaře Karla Kotrby. Nejdražším vystaveným dílem - alespoň podle aktuálního vývoje trhu s uměním - bude obraz malíře Václava Radimského „Cesta lesem“, jehož hodnota činí přibližně šest milionů korun.

Výstava začala bez vernisáže 4. dubna v 9 hodin a v Galerii muzea potrvá do 28. května. Pro školy nabízíme možnost komentovaných prohlídek spojených s výtvarnou dílnou po předchozím objednání, dílna je vhodná pro 1. i 2. stupeň ZŠ a pro SŠ.

http://www.prachenskemuzeum.cz