Se svými požadavky se přihlásilo kolem 560 věřitelů. "Navrhujeme reorganizaci společnosti. Uznáváme mnohost věřitelů a nepopíráme, že jsme v úpadku," řekl u soudu člen představenstva společnosti Pavel Prázdný. Společnost mění jméno na Heavy Machinery Services a dále hodlá pokračovat ve výrobě. Stojí to v tiskové zprávě, kterou firma médiím zaslala. Reorganizace prý může přinést personální změny na úrovni firemního managementu. Podle prohlášení v žádném případě však firma neuvažuje o propouštění pracovníků s výjimkou běžných provozních potřeb.
Společnost v minulosti žádala o moratorium, které má chránit dlužníka před vyhlášením úpadku, s tím, že se do finanční tísně dostala nezaviněně a nedostatkem zakázek rozhodně netrpí.
Název Legios měla firma od roku 2010. Předtím používala tradiční, ale pro cizince obtížně vyslovitelnou zkratku Lostr (Lounské strojírny). Firma začala v roce 1998 vyrábět nákladní vagony, předtím různá drážní vozidla jen opravovala. Má čtyři výrobní závody: v Lounech, Českých Velenicích, Horním Slavkově a Nymburku.
Generální ředitel společnosti Legios Radek Rybáček před časem tvrdil, že finanční problémy jsou důsledkem sporů firmy s českým státem, jehož finanční úřady společnosti dluží na zadržených daních přes 800 milionů korun.
Problémy Legiosu se táhnou od roku 2010, kdy začala firmu vyšetřovat policie kvůli podezření z daňových úniků. Legios údajně od společností VH Metal Trade a ÚJI Trade v roce 2009 fiktivně nakoupil komponenty k opravě železničních vagonů za 588 milionů korun, a to s cílem získat nárok na odpočet DPH nejméně 111 milionů korun.
zdroj: ČTK