Soud vyhlásil úpadek lounské vagónky Industry plant LG

Českobudějovický krajský soud dnes vyhlásil úpadek lounské vagónky Industry plant LG. Firma celkem dluží více než 2,75 miliardy korun. Industry plant LG loni na podzim žádala o udělení moratoria, to však soud odmítl. Společnost Industry plant LG, jenž se v minulosti jmenovala Legios a sídlí v Českých Velenicích na Jindřichohradecku, zaměstnává více než tisícovku lidí. Výroba ani pracovní místa nejsou podle vedení firmy ohroženy. 

Se svými požadavky se přihlásilo kolem 560 věřitelů. "Navrhujeme reorganizaci společnosti. Uznáváme mnohost věřitelů a nepopíráme, že jsme v úpadku," řekl u soudu člen představenstva společnosti Pavel Prázdný. Společnost mění jméno na Heavy Machinery Services a dále hodlá pokračovat ve výrobě. Stojí to v tiskové zprávě, kterou firma médiím zaslala. Reorganizace prý může přinést personální změny na úrovni firemního managementu. Podle prohlášení v žádném případě však firma neuvažuje o propouštění pracovníků s výjimkou běžných provozních potřeb. 
    
Společnost v minulosti žádala o moratorium, které má chránit dlužníka před vyhlášením úpadku, s tím, že se do finanční tísně dostala nezaviněně a nedostatkem zakázek rozhodně netrpí. 
    
Název Legios měla firma od roku 2010. Předtím používala tradiční, ale pro cizince obtížně vyslovitelnou zkratku Lostr (Lounské strojírny). Firma začala v roce 1998 vyrábět nákladní vagony, předtím různá drážní vozidla jen opravovala. Má čtyři výrobní závody: v Lounech, Českých Velenicích, Horním Slavkově a Nymburku. 
    
Generální ředitel společnosti Legios Radek Rybáček před časem tvrdil, že finanční problémy jsou důsledkem sporů firmy s českým státem, jehož finanční úřady společnosti dluží na zadržených daních přes 800 milionů korun. 
    
Problémy Legiosu se táhnou od roku 2010, kdy začala firmu vyšetřovat policie kvůli podezření z daňových úniků. Legios údajně od společností VH Metal Trade a ÚJI Trade v roce 2009 fiktivně nakoupil komponenty k opravě železničních vagonů za 588 milionů korun, a to s cílem získat nárok na odpočet DPH nejméně 111 milionů korun. 
 
zdroj: ČTK