Teplárna Písek vytvořila loni zisk 12 mil. Kč, vyplatí dividendy

Teplárna Písek rok 2012 uzavřela se ziskem 12,298 milionu korun, o 344.000 korun meziročně vyšším. Na dividendách vyplatí téměř šest milionů korun, vedení společnosti si rozdělí na tantiémách přes půl milionu. Rozhodla o tom valná hromada. Majoritním akcionářem se zhruba 76 procenty akcií je město, kterému tak do rozpočtu přibude 4,5 milionu korun. 

Teplárna loni utržila za prodej energií 180,467 milionu korun, což je meziročně o zhruba pět milionů více. Výnosy a hospodářský výsledek byly na téměř stejné úrovni jako v roce 2011. 

"Uplynulý rok byl zaměřen na přípravu a realizaci investic pro připojení nových odběratelů a tím kompenzaci menšího prodeje tepla z důvodů zateplování. Hlavní investiční akcí byla rekonstrukce teplovodních rozvodů, jejímž cílem je snížení ztrát. Teplárna loni investovala 28,6 milionu korun, dalších 25 milionů šlo do oprav," uvedl na jednání hromady předseda představenstva a místostarosta Vojtěch Bubník (Volba pro město). 
    
Z teplárny je zásobováno 7986 bytů. Město Písek, jako většinový akcionář, podle Bubníka musí dbát nejen na prosperitu společnosti, ale i na konkurenceschopnou a sociálně únosnou cenu tepla pro spotřebitele. "Na pozemcích v těsné blízkosti teplárny byla městem dokončena kompostárna. Stále je ve hře další propojení tohoto provozu, v budoucnu dokonce i možnost energetického využití odpadů," uvedl Bubník. 
    
Teplárna ročně spálí zhruba 50.000 tun uhlí a 6000 tun biomasy. Ceny tepla se v Písku letos zvýšily o 5,4 procenta na 550,20 Kč za gigajoule, přičemž průměr v zemi je 594 korun.
 
zdroj: ČTK