Turistická sezona na jihu Čech se po chladném červnu rozbíhá

Letošní turistická sezona na jihu Čech se rozbíhá pozvolna. Negativně ji ovlivnil chladný červen, ale v prvním prázdninovém měsíci se už lidé vydávali na rekreace ve větší míře, vyplývá ze zjištění ČTK. Červencové oteplení přivítali hlavně provozovatelé koupališť a atrakcí spojených s vodním vyžitím.

"V porovnání s loňským červencem jsme zaznamenali výrazný nárůst," řekl například Jiří Falout ze společnosti Lipnoservis. Dodal, že meziroční rozdíl činí až 30 procent. Podle něj lidé jezdí do okolí Lipna nad Vltavou hlavně proto, že v lokalitě naleznou širokou nabídku služeb a atrakcí. "Loni zahájila provoz Stezka korunami stromů, která se stala velkým hitem. Letos jsme poprvé otevřeli hopsárium a také to k nám láká lidi," řekl Falout. Dodal, že nabízené atrakce lidem zpříjemní pobyt na Lipně i v případě nepříznivého počasí. "Nabízíme totiž rovněž spoustu indoorových aktivit," řekl Falout.
 
Po slabším červnu zažívají lepší dny i provozovatelé kempů podél řeky Vltavy. I když vodácká turistika zaznamenala proti minulému roku mírný pokles. "Možná je to tím, že lidi v počátku ovlivnila ta červnová povodeň," řekl Pavel Kolouch ze společnosti Ingetour, která provozuje několik tábořišť u Vltavy a vlastní i půjčovnu lodí. Nyní podle něj zájemce zase může odradit sucho. Hladina všech řek kvůli tomu klesá a vodácká turistika není v podobných podmínkách natolik atraktivní. Neplatí to ale pro Vltavu, kde lze výšku hladiny regulovat lipenskou nádrží. "V červenci se sezona pomalu lepší, v porovnání s červnem lidí na řece přibývá. Věříme, že tento trend bude pokračovat i v srpnu," uvedl Kolouch.
 
Rekordní návštěvnost zaznamenávají koupaliště. Například na letní plovárnu v Českých Budějovicích dorazilo už přes 20.000 lidí. Loni to bylo ve stejnou dobu kolem 6000 návštěvníků. "Zatím největší návštěvnost připadá na 19. června, kdy na plovárnu přišlo 1767 lidí," uvedla mluvčí magistrátu Jitka Welzlová.
 
Extrémně teplé počasí však nesvědčí zájmu o prohlídku hradů a zámků. "Potřebujeme jiné podmínky. Ideální je střídavé počasí, kdy lidé ve slunečných dnech vyrazí na dovolenou, pak se na chvíli ochladí a oni místo toho, aby si šli lehnout k vodě, tak se vydají na prohlídku," řekl třeboňský kastelán Pavel Hofman. Dodal, že letos zámek v lázeňském městě na Jindřichohradecku zatím navštívilo méně lidí než za stejné období loni.
 
Zámek v Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku zaznamenal propad proti loňsku hlavně na začátku července. "Teď se situace zlepšila a návštěvnost se pomalu vyrovnává číslům z minulého roku," řekl kastelán z Hluboké nad Vltavou Miroslav Pavlíček.
 
zdroj: ČTK