V Budějovicích nevědí, kam se sochou zakladatele města

Vrcholem oslav 750 let od založení Českých Budějovic má být 28. října odhalení sochy zakladatele města Přemysla Otakara II. Experti se ale dosud neshodli na místě, kde by měla stát. Dílo v nadživotní velikosti přijalo bývalé vedení radnice v roce 2013 jako dar od sochaře Františka Postla. Ten ji teď vytváří ze žulového bloku v ateliéru. "Místo pro sochu hledáme," řekl dnes ČTK bez dalšího komentáře primátor Jiří Svoboda (ANO). 

Dar od mladého místního sochaře v minulosti vyvolal diskuse jak kvůli ztvárnění sochy, tak materiálu, z něhož má být vytesána. Některých umělcům chybělo vyhlášení soutěže. Boj se strhl právě o umístění sochy. Situaci měla vyřešit takzvaná umisťovací komise hlavního architekta, která však svoji činnost ukončila před volbami.
    
"Nebyli jsme se na žádném místě schopni shodnout, protože nevíme, jak ta socha bude ve skutečnosti vypadat, jak bude v daném prostředí působit," řekl dnes ČTK člen komise, historik umění a nynější radní Hynek Látal. K dispozici byl jen sádrový model 1:1 a žulový blok. Členové komise navíc nebyli přesvědčeni o výtvarných kvalitách sochy, takže nakonec nedospěli k žádnému závěru. 
    
Na Piaristickém náměstí, které připadalo v úvahu, stát podle expertů nemůže kvůli nesourodnosti materiálů. Daleko vhodnějším se zdálo být její umístění v parku Na Sadech u Kněžské ulice. Zakladatel města by stál na druhém konci oválu, proti bronzovému pomníku významného průmyslníka Vojtěcha Lanny. 
    
Postlův král železný a zlatý má gotickou, mírně prohnutou esovitou siluetu. Je zahalen do dlouhé drátěné košile a přes rameno mu k zemi splývá mohutný plášť. Pod ním se skrývá meč, o nějž se opírá, v pravé ruce drží zakládací listinu města. 
    
Oslavy 750 let od založení Českých Budějovic začaly minulý týden multimediální show, kterou sledovali desetitisíce lidí v centru města a na internetu. "Stála dva miliony korun, radnice na ni přispěla 600.000 korunami a zbytek zaplatili sponzoři," řekl dnes novinářům primátor. Následně zahájenou výstavu pohřebních insignií zakladatele města Přemysla Otakara II. v radniční galerii podle něj za týden zhlédlo 10.000 lidí. 
 
zdroj: ČTK